Алергія на котів – це алергічна реакція, викликана непереносимістю виділень, що містяться в шерсті та слині котів [3].
Проявляється алергія на котів в різних ступенях тяжкості: від легкої сльозотечі, нежитю, кашлю та чхання до симптомів задишки та набряків. При алергії на котів спостерігаються поліорганні симптоми після контакту з цією твариною. Найчастіше, вони включають в себе:
- кон'юнктиву – свербіж очей, надмірна сльозотеча та почервоніння;
- дихальні шляхи – чхання, кашель, нежить, хрипота, свербіж піднебіння, задишка, хрипи;
- шкіра – свербіж шкіри, еритема, кропив'янка, екзема, алергічні висипання.
Клінічна картина може змінюватися залежно від багатьох факторів, наприклад, стану здоров'я, чи проживаєте ви в квартирі чи в будинку, віку, тривалості впливу алергену або рівня імунітету [1].
Алергія на котів – причини
Одразу варто зазначити, що не лише котяча шерсть викликає алергічну реакцію у схильних до цього людей. Епідерміс, сеча або слина тварини також мають таку здатність. В організмі кота існує цілих вісім різних алергенів:
- Fel d 1 – основний котячий алерген, специфічний маркер сенсибілізації. Він міститься виключно у котів у сальних залозах, перианальних залозах, слинних залозах, котячій шерсті та шкірі. Його вироблення пов'язане з активністю статевих гормонів. Купання кота знижує концентрацію Fel d 1, але цей ефект проходить вже через 48 годин;
- Fel d 2 – котячий сироватковий білок, який є причиною алергії у 23% людей. Високий рівень цієї сполуки також виявляється у людей з атопічним дерматитом;
- Fel d 3 (цистатин) – сполука з сімейства інгібіторів цистеїнової протеази, присутня у 10% пацієнтів з алергією на котів;
- Fel d 4 (ліпокалін) – секретується виключно підщелепною слинною залозою кота;
- Fel d 5 – алерген, що належить до класу IgA;
- Fel d 6 – так званий імуноглобулін М (антитіла);
- Fel d 7 – виявляється в задніх язикових залозах;
- Fel d 8 – у котів виділяється з піднижньощелепної слинної залози, але може виділятися і у коней (з потом або слиною) [2].
Фактори ризику
Найпоширенішим алергеном (близько 90% людей з алергією на котів) і найбільш вивченим є Fel d 1. Цей алерген належить до групи секретоглобулінів. Він виробляється в слинних, сальних і перианальних залозах. Самці котів різних порід виробляють значно більшу кількість цього алергену, ніж самки. Найвища концентрація алергену спостерігається в слині, нижча – в шерсті, далі йде плазма крові і найнижча – в сечі. Fel d 1 поширюється через шерсть кота при лизанні, погладжуванні або розчісуванні. Алерген може поширюватися в навколишньому середовищі з сухою слиною та лупою кота, що може сприяти виникненню симптомів у сенсибілізованих людей. Тільки алерген Fel d 1 був пов'язаний з важкими алергічними реакціями, такими як астма.
Сенсибілізація до Fel d 2 може впливати на 15-20% алергіків. Кількість цього білка в організмі котів збільшується з віком. Цей алерген в основному міститься в сечі і навіть у невеликих кількостях викликає алергію [1].
Алергія на котів – одна з найпоширеніших алергій, яка зустрічається у людей частіше, ніж алергія на собак. Її лікування препаратами є тривалим і складним, і проводиться під наглядом алерголога.
Література
1. Portnoy J., Kennedy K., Sublett J., i in., Environmental assessment and exposure control: a practice parameter--furry animals, Ann Allergy Asthma Immunol., 2012.
2. Chan S.K., Leung D.Y.M., Dog and Cat Allergies: Current State of Diagnostic Approaches and Challenges, Allergy Asthma Immunol Res., 2018.
3. Зубченко, С. О., Юр’єв, С. Д., & Маруняк, С. Р. (2016). Молекулярна алергодіагностика як методдиференційного підходу до вибору алергоімунотерапії при алергії на домашніх тварин. Natural and Technical Sciences, 21.