28 березня 2024 року прокурор САП прийняв рішення про завершення досудового розслідування у справі стосовно 12 учасників організованої групи, які заволоділи земельними ділянками площею понад 1 206 га та вартістю 1 841 млн грн. на Київщині.
На сьогодні за дорученням прокурора САП детективами НАБУ відкрито матеріали справи стороні захисту для ознайомлення, розповідає Загородна.
За даними слідства у 2018–2019 роках організатор злочину, маючи вплив на службових осіб ГУ Держгеокадастру у Київській області, а також зв’язки з високопосадовцями у різних сферах, розробив схему заволодіння державними землями сільськогосподарського призначення, які перебували у постійному користуванні державних підприємств на території Київської області, з подальшим їх вилученням та наданням у приватну власність підконтрольним суб’єктам.
Задля реалізації злочинного плану використано процедуру безкоштовної приватизації земельних ділянок пільговими категоріями, зокрема зі статусом учасника бойових дій. Проте слідством установлено, що реалізація такого права здійснювалась формально на підставі підроблених документів, оскільки номінальні власники не знали про отримання ними земельних ділянок та їх подальший продаж.
Ще один епізод стосується лісових угідь на території Вишгородського району Київської області, вартість яких сягає майже 3 млн грн. Так, у 2015 році, обіймаючи керівнику посаду в Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області та діючи у власних інтересах, чиновник незаконно передав третім особам частину лісових угідь під виглядом земель сільськогосподарського призначення та садових ділянок. Задля приховування та маскування незаконного походження цих земельних ділянок та джерел їх походження, з ділянкою було вчинено низку реєстраційних дій, зокрема поділ, об’єднання та відчуження на користь третіх осіб.
На сьогодні слідством встановлено три епізоди злочинної діяльності – заволодіння майже 919 га державної землі у м. Фастові, близько 284 га ДП «Пуща-Водиця» поблизу міста Києва та 2,24 га лісових угідь на березі Київського моря.
Незаконні дії організованої групи призвели до завдання державі збитків на загальну суму понад 1 841 млн грн.
Дії осіб кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 КК України в залежності від ролі та участі кожного. Серед підозрюваних: організатор схеми – колишній заступник керівника ДП «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», 4 виконавці злочину – колишні посадовці ГУ Держгеокадастру в Київській області (один із них – наразі керівник одного з ЦОВВ) та екскерівник відділу ДП «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»; 7 пособників – фізичні особи, які пов’язані із колишнім керівництвом Держгеокадастру.
Зауважимо, що завдяки оперативній співпраці САП і НАБУ у 2020–2021 роках на усі земельні ділянки накладено арешт із забороною їх забудови та зміни цільового призначення, що дозволило зберегти їх для громади Київщини.