Дерев’яна обкладена цеглою будівля 1890 року заважає забудовнику споруджувати ЖК на честь російського письменника.
Консультативна рада при департаменті охорони культурної спадщини Київради відмовилася вносити садибу Зеленських до переліку об'єктів культурної спадщини. Одна з причин – будинок будували на замовлення викладача Київського університету Василя Маліни, який розмовляв російською мовою. Це вирок для старої споруди на вулиці Косинського, 22, яку забудовник хоче знести та звести на місці старовинної будівлі ще одну чергу ЖК «Turgenev». Про це стало відомо у четвер, 25 квітня 2024 року.
За такою логікою міст Патона потрібно знести, тому що Борис Патон розмовляв російською і навіть був членом компартії СССР. Також Ігор Сікорський розмовляв російською та Тарас Шевченко частину своїх творів писав російською, передає Інформатор.
«Це дуже небезпечний прецедент, адже, наприклад, Шоколадний будиночок на Шовковичній збудований на замовлення Семена Могільовцева архітектором Володимиром Ніколаєвим - обидва піддані російської імперії, останній так само - викладав російською», - заявив присутній під час засідання консультативної ради активіст Дмитро Перов.
За словами киянина, аргумент забудовника, який хоче знести садибу – що «не можна зберігати спадщину країни-агресора». Хоча забудовник продає квартири в ЖК «Turgenev», який названо на честь одного з класиків російської літератури.
До цього спільнота «Мапа Реновації» розробила документацію для надання будівлі статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Проте консультативна рада майже у повному складі стала на захист інтересів забудовника та виступила за відмову у занесенні будівлі до переліку цінних споруд.
«Ну а щодо з того, що професор Київського університету Маліна викладав російською. А якою міг викладати професор в царські часи? І Гоголь писав російською, і відомий меценат Терещенко говорив російською (і навіть був міністром тимчасового уряду Керенського) та і Тарас Шевченко писав ряд творів і вів свій особистий щоденник російською - то може і Шевченка - ату його», - прокоментував рішення ради активіст, киянин Олександр Дядюк.
До цієї зустрічі з захисниками історичних будівель в Києві консультативна рада слухала версію забудовника.
У Київраді послухали про не цінність садиби Зеленських
Консультативна рада департаменту охорони культурної спадщини Київради 11 квітня 2024 року розглянула інформаційну довідку, що столиця нічого не втратить, якщо замість маєтку Зеленських 1890 року побудови з’явиться сучасний моноліт з бетону та скла.
Дослідниця Інна Шулешко презентувала версію про те, що будівля Зеленських по вулиці Кониського, 22 негідна залишитися. Забудовник активно просуває версію про те, що будівля не має жодної історичної цінності.
Відомо, що консультативна рада при департаменті охорони культурної спадщини Київради розглядає майже всі проєкти щодо будівництва у центрі столиці. На її засіданнях вирішуються питання реставрації, реконструкції та нового будівництва в охоронних зонах пам'яток.
Заради ЖК Turgenev у Києві готують до зносу садибу Зеленських
Дерев’яна обкладена цеглою будівля буда збудована на замовлення купця Василя Маліна. У 1911 році власником садиби стала родина заможних міщан Зеленських, від прізвища яких будинок і отримав свою назву.
У 2021 році будівля потрапила в «Список Кличка» по культурній спадщині, а прокуратура відкрила провадження №12021105100003147 проти забудовника, який намагається її знищити. Сьогодні - це одна з найстаріших будівель на вулиці.
Поряд з історичною будівлею у 2017 році компанія «Сервіт» збудувала 11-поверховий житловий комплекс – клубний будинок Turgenev. Щоб побудувати другу чергу у 2018 році садибу Зеленських вже намагалися знести, але після розголосу демонтаж зупинили.
Наразі активно триває збір голосів під петицією з вимогою заборонити будівництво ЖК на місці старої споруди. На момент підготовки матеріалу ініціативу підтримали 4278 киян.
Інформатор писав, що підлеглих Кличка назвали співучасниками злочину у Києві через садибу Зеленських.