Чи можна знайти в природі відповідний замінник звичайного туалетного паперу? Фахівець-травник із Національного музею Кенії вважає, що так.
На думку Мартіна Одіамбо, таким може стати листя рослини Plectranthus barbatus (рід колеус із сімейства губоквіткових), яке сама природа створила як чудову альтернативу дорогим промисловим товарам.
Річ в тому, що в Африці, поряд з іншими товарами повсякденного споживання, подорожчав і туалетний папір. Його виробляють на континенті, але паперову масу для виробництва часто імпортують, пише ВВС.
Спеціалізація Мартіна – традиційні рослини. І він вважає, що за природним способом скорочення витрат далеко не треба ходити.
“Plectranthus barbatus, – каже Мартін, – це африканський туалетний папір. Сьогодні багато молодих людей взагалі не знають про існування цієї рослини, але вона має потенціал стати екологічно чистою альтернативою туалетному паперу”.
Листя у цієї рослини м’яке і, як пояснює травник, має м’ятний аромат.
Plectranthus barbatus, як і раніше, вирощується по всій Африці, причому в сільській місцевості цю рослину якраз і використовують за гігієнічним призначенням, враховуючи, що вона є легкодоступною. Тим більше, що листя можна порівняти за розміром із квадратом промислово виробленого туалетного паперу — отже, ним можна легко користуватися і в туалетах зі змивом.
Бенджамін, який живе в місті Меру, у Кенії, користується листям Plectranthus barbatus ось уже понад 25 років. Для цього він вирощує цю рослину на задньому дворі свого будинку.
“Про цю рослину мені розповів дідусь 1985 року, — розповів Бенджамін. — Відтоді я нею і користуюся. Листя м’яке, та й пахне приємно”.
Але чи можна реально розраховувати, що природний туалетний папір увійде у широкий вжиток, тим більше в інших країнах?
Наприклад, Робін Грінфілд, активіст-еколог зі США, каже, що вже п’ять років користується листям Plectranthus barbatus за туалетним призначенням.
Робін має розплідник у Флориді, де він вирощує 100 рослин Plectranthus barbatus. Він охоче ділиться саджанцями з усіма бажаючими, закликає та заохочує людей вирощувати свій власний туалетний папір.
“Багато людей вважають, що листям замість туалетного паперу користується лише бідні, але я хотів би їм нагадати, що промисловий папір теж роблять з рослин, тільки перероблених промисловим чином”, – відзначає він.
Робін зазначає, що багато людей, які спробували користуватися листям Plectranthus barbatus, дуже добре відгукуються про рослину. Їм подобається вирощувати свій туалетний папір, це дуже екологічно.
“Усім, хто не наважується спробувати цю рослину, я б порадив припинити звертати увагу на думку оточення. Треба просто сказати собі: “Я робитиму те, що вважаю за потрібне”. А під це визначення може підходити все, що завгодно, у тому числі й підтирання дупки власноруч вирощеним листям”, – каже він.