U-News » Події » Росіяни стратили щонайменше 61 українського військовополоненого: МКС і Україна розслідують злочини
Всі новини

Росіяни стратили щонайменше 61 українського військовополоненого: МКС і Україна розслідують злочини

Росіяни стратили щонайменше 61 українського військовополоненого. Наразі Україна розслідує 27 проваджень за фактами страти. Про підозри повідомили чотирьом росіянам, винесено один судовий вирок.

За словами генпрокурора України Андрія Костіна, фактично всі українські військові зазнають тортур у російському полоні — окупанти утримують їх у нелюдських умовах, морять голодом, відмовляють у медичній допомозі, б’ють за українську мову й удаються до інших способів фізичного та морального насильства, передає FREEДOM.

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) розслідує російські злочини щодо українських військовополонених і цивільних заручників. Раніше МКС фокусувався на незаконній депортації Росією українських дітей — у березні 2023 року суд видав ордери на арешт Путіна і Львової-Бєлової в цій справі — і на обстрілах енергетичної інфраструктури країни.  Ордери на арешт у березні 2024 року видано командувачу Чорноморським флотом Росії Віктору Соколову та командувачу дальньої авіації Росії Сергію Кобилашу.

“Також ми зараз зосередилися на злочинах, скоєних щодо затриманих і заарештованих — військовополонених і цивільних, і в цьому питанні є дуже широкий спектр можливих злочинів щодо утримуваних людей. Цивільних також утримували. Саме по собі утримування цивільних у місцях несвободи — незаконне. Різні злочини — катування, насильство. Зараз ми перебуваємо в процесі визначення, на яких локаціях ми хочемо зосередитися”, — розповіла керівниця команди Міжнародного кримінального суду в Україні Бренда Голліс.

За словами Бренди Голліс, представники Міжнародного кримінального суду не можуть привезти до Гааги сотні кримінальних справ, тому вони фокусуються тільки на найбільш кричущих випадках — на відміну від України.  Як заявив генеральний прокурор України Андрій Костін, понад 2 200 захисників українська прокуратура визнала потерпілими у провадженнях про перебування в російському полоні.

Понад 500 із них свідчили про застосування фізичного насильства під час допитів, зокрема катування електрострумом. Загалом від початку повномасштабного російського вторгнення зареєстровано понад 450 кримінальних проваджень про факти жорстокого поводження з військовополоненими. Крім того, Україна розслідує магістральне провадження про злочини проти українських полонених. Уже встановлено 12 підозрюваних.

“Система, створена Росією, — це система, побудована на тортурах і нелюдському поводженні на території Росії і тимчасово окупованих територіях України. Перший так званий скринінг — неофіційна розмова з військовополоненими, які зараз повертаються, показує, що до 90% наших людей страждають від різних видів катувань, нелюдської поведінки, фізичного, зокрема сексуального та ментального насильства”, — заявив Андрій Костін.

Щоб приховати, як російська сторона поводиться з українцями в полоні, Москва не допускає до військовополонених міжнародних спостерігачів, і порушує тим самим Женевські конвенції. Водночас країна-агресор маніпулює темою обмінів полоненими. Російські чиновники регулярно на словах звинувачують Україну в призупиненні обмінного процесу і нібито висуванні надуманих вимог. А самі — відхиляють пропозиції Києва. Деякі обміни — просто саботують.

“Ми готові, ми відкриті. Ми навіть пропонували в місяць Рамадан обміняти всіх мусульман, які є. Давайте віддамо — ви нам наших і своїх забирайте на Великдень. Ні, Росія це все ігнорувала”, — прокоментував речник проєкту “Хочу жити” Віталій Матвієнко.

15 червня у швейцарському Бюргенштоку стартує перший Глобальний саміт миру. Обмін полоненими у форматі “всіх на всіх” і повернення незаконно депортованих Росією українських дітей і цивільних стануть однією з трьох топтем обговорення.

“У нас є публічна позиція, що, перше, ми будемо звертатися до країн, які приїдуть на Саміт миру, щоб вони офіційно під’єдналися, долучилися до міжнародної коаліції країн щодо повернення депортованих українських дітей. Друге, це використання нових інструментаріїв. Насамперед це дипломатичний та економічний тиск на Російську Федерацію.  Наступне, це, звичайно, обмеження участі РФ у всіх міжнародних організаціях, у всіх без винятку”, — зазначив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

За 27 місяців повномасштабної російської агресії Україні вдалося повернути 3 210 своїх громадян.  705 із них — незаконно депортовані до Росії або примусово переміщені на окуповану Росією територію діти.  Решта — полонені українські військовослужбовці та цивільні заручники.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Підвищений цукор у крові: ознаки у роті вкажуть на "перші дзвіночки" діабету
72 417
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
33 098
Лікарі назвали продукти, через які в нирках утворюються камені
23 821
Батько Ілона Маска несподівано повідомив, що дружина Барака Обами - чоловік
20 004
Американка натиснула не ту кнопку і виграла мільйон доларів
18 284
Похорон Папи Римського: як папа Франциск збирається порушити вікову традицію
17 925
66-річна мама Дана Балана в золотій сукні викликала фурор своєю тонкою талією
14 179
Чоловік найняв приватного детектива, щоб викрити кохану на зраді, але вона обдурила його теж
13 831
Жінка почула шум у будинку й несподівано "застукала" своїх 55-річних батьків
13 366
Енергетичні вампіри за знаком зодіаку: з ким слід бути обережними
12 495
Росіяни використовують на війні украдений палець Іллі Муромця
11 381
15 продуктів, які підвищують потенцію у чоловіків
10 963
6 фактів, що підтверджують позитивний ефект алкоголю
9 513
Фіцо може блокувати надання допомоги Україні: про важелі тиску розповів експерт
0
Як прибрати в туалеті неприємний запах: цей засіб кращий за будь-які освіжувачі
0
Кабачки збиратимете відрами: що посадити поруч, щоб овочі гарно родили
0
Як збирати кілька врожаїв огірків протягом одного сезону
0
Жінка зібралась танцювати та веселитись на рейв-вечірці у свій 105-й день народження
0
Чому не варто гасити соду оцтом і що використовувати на заміну
0
Олег Скрипка зізнався, чи приносить йому прибуток виноробство
0
Це вражає: 87-річний чоловік випадково встановив світовий рекорд завдяки незвичайному хобі
0
Чим обробити цибулю, щоб не хворіла та не гнила під час росту
0
Чи можуть надати житлову субсидію з боргами за комуналку: пояснює Пенсійний фонд
0
Дві дії, які слід зробити відразу після того, як відцвіла фіалка
0
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
0
Донька Моніки Беллуччі знялася для обкладинки глянцю
0
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу

Медики розповіли про травми та про позу, яка спричиняє ...

Сексуальні фантазії: чи є це нормою та чому не всі їх мають

Сексуальні фантазії — природна частина людської психіки, ...

Названо салат із двох простих і доступних інгредієнтів, який подовжує життя

Науковці з Каліфорнійського університету провели ...