U-News » Здоров'я » У чому користь і шкода капусти, та чому не рекомендують їсти її качан
Всі новини

У чому користь і шкода капусти, та чому не рекомендують їсти її качан

Існує так багато різних видів та сортів капусти, що, дивлячись на деякі, навіть не можеш повірити, що вони є родичами. У цієї овочевої культури їстівне не тільки листя, як вважають багато хто.

Однак качан, яким багато хто любить похрумтіти за дитячою звичкою, краще не їсти. Також немає сенсу віддавати перевагу квашену капусту свіжій як більш вітамінній. Розповідаємо про найцікавіші факти про улюблений багатьма овоч і розвінчуємо популярні міфи.

Яка буває капуста

Цей рід рослин сімейства капустяні налічує понад 100 видів. У магазинах здебільшого продається качанна капуста, яка легше вирощується та зберігається. Також є багато видів листової капусти. Серед найпопулярніших різновидів цієї овочевої культури:

  • білокачанна капуста;
  • червонокочанна;
  • кольорова;
  • брюссельська;
  • савойська;
  • китайська;
  • пекінська;
  • броколі;
  • романеско;
  • кольрабі.

Поширені міфи про капусту: що правда, а що ні

Капуста – це коренеплід

Строго кажучи, капуста – це овочева культура, яку можуть вирощувати як квітка (декоративні види капусти). Капуста кольрабі, яку багато хто вважає коренеплодом, не є. У їжу вживається кругле і товсте стебло, яке потовщується в надземній частині і набуває бульбоподібної форми.

Їдять тільки листя капусти

Також їстівні стебла з качанами (правда останні їсти не рекомендується). Крім того, у ряду видів капусти те, що деякі вважають качанами, – суцвіття. Так, наприклад, у броколі, романеско чи цвітної капусти в їжу йдуть саме вони.

У капусті більше вітаміну С, ніж у фруктах

Деякі види капусти дійсно перевершують багато фруктів за вмістом аскорбінової кислоти. Серед рекордсменів – броколі (136 мг на 100 г), брюссельська капуста (120 мг на 100 г) та цвітна (70 мг на 100 г), зазначає лікар-дієтолог Людмила Денисенко. А ось у сирій білокачанній капусті, яка якийсь час зберігалася, в середньому вітаміну С зазвичай не так вже й багато – 36 мг на 100 г. У ранніх сортах і щойно зібраній капусті його може бути значно більше.

У квашеній капусті та її соку вітаміну С у кілька разів більше, ніж у свіжій

Це міф, неодноразово спростований вченими. Так, дослідники визначали вміст вітаміну С у 23 сортах капусти до та після квашення. Зміст вітаміну С у свіжій капусті коливався від 12 до 112,5 мг на 100 г. У квашеній капусті рівень аскорбінової кислоти був від 5,8 до 52 мг на 100 г, а її соку – від 2,1 до 48,8 мг на 100 р. Як зазначають дослідники, відсоток вмісту вітаміну С у квашеній капусті та її соку коливається від 61,9% до 100%. Тобто більше цієї речовини при квашенні в капусті не стає.

Червона капуста корисніша за білокачанну

В якійсь мірі так. У капусті більше різних речовин, за біохімічним складом вона перевершує білокачанну. Зокрема, в ній багато антоціанів – рослинних пігментів, що надають їй характерного відтінку і мають масу корисних властивостей.

Капустяний качан краще не вживати в їжу

Якщо капуста не була вирощена на власному городі, дійсно, качан краще не їсти, а також зняти з качана верхнє листя. Вони накопичується найбільше нітратів.

Чим шкідлива капуста та кому краще виключити її з раціону

Груба клітковина (особливо із сирої капусти) дратує слизову оболонку ШКТ. Крім того, велика кількість клітковини і полісахариди, що містяться в капусті, можуть спровокувати метеоризм, дискомфорт у шлунку і кишечнику. Є й інші “протипоказання”. Так, білокачанна і червона капуста виключаються з раціону при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення та нестійкої ремісії, гострому гастриті, гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, хронічному гастриті з нормальною та високою кислотністю у стадії нерезкого. Всі види капусти лікарі радять виключити з раціону при подагрі та сечокам’яної хвороби з камінням-уратами.

Квашена капуста має більший ряд протипоказань до вживання.

  • Якщо до неї додаються цукор, яблука та інші добавки, її глікемічний індекс може сильно підвищитися.
  • Квашена капуста збуджує апетит, тому сидячим на дієті вона не рекомендується.
  • Сіль, що використовується для заквашування, часто сприяє затримці рідини в організмі. Надлишок солі в раціоні може призводити до підвищення артеріального тиску.
  • У поєднанні з клітковиною речовини, що утворилися в процесі заквашування капусти, можуть спричинити сильне газоутворення.
  • Через високий вміст органічних кислот і солі квашену капусту, а також сік з неї не радять вживати при підвищеній кислотності шлункового соку, загостренні гастриту та виразковій хворобі шлунка, гіпертонії, панкреатиті, жовчнокам’яній хворобі, набряках серцевого походження, нирковій недостатності та інших захворюваннях. , які вимагають дієти без солі.

Капуста може містити нітрати, особливо їх багато у літніх сортах. При вимочуванні, тепловій обробці, квашенні їх вміст зменшується. Також нітратів стає менше у процесі зберігання качанів. Але при порушенні умов тривалого зберігання йде накопичення більш небезпечних для здоров’я нітритів та нітрозамінів.

На капусту в окремих випадках буває харчова і контактна алергія. Квашена капуста містить велику кількість гістаміну, що може призвести до небажаних реакцій організму, попереджають фахівці Лондонського центру алергії та імунології. Також вони рекомендують виключити капусту (включаючи броколі та цвітну) жінкам, які годують груддю, через ризик розвитку кольок у дітей.

Чим корисна капуста

Всі види капусти містять багато клітковини, що покращує роботу ШКТ. Дослідження показують, що продукти, багаті на клітковину, також сприяють зниженню ризику серцево-судинних захворювань.

При цьому свіжа капуста має низький глікемічний індекс та невелику калорійність – 20–40 ккал на 100 г (залежно від виду), що робить її відповідним продуктом для тих, хто сидить на дієті.

Також, згідно з низкою досліджень, вживання капусти за рахунок біоактивних речовин, що містяться в ній, може знижувати ризик захворювання деякими видами раку. Зокрема, вчені відзначали зв’язок між вживанням капусти та зниженням розвитку раку молочної залози надалі. В іншому дослідженні наголошується, що в капусті присутні речовини, що сприяють профілактиці низки видів раку, зокрема індол-3-карбінол. Аналіз досліджень показує, що ця речовина може мати антиестрогенну активність, регулювати запалення і клітинний імунітет.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
"Гостра помста": жінка оригінально провчила свого колегу за постійну крадіжку її обідів
25 344
Чоловік включив музику для стада корів: він й гадки не мав, що може статися далі
21 696
Експерти визначили крупу, яка допомагає нормалізувати рівень цукру в крові
18 200
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
15 936
Російському диктатору Путіну під час розповіді про “Орешник” руки “приклеїли” до столу
15 908
Астронавтка так стогнала в космосі, що цей момент було наказано видалити
15 471
Полякова на концерті у Полтаві пофліртувала з військовим. Його дружина відреагувала
14 792
Мама запитала 2-річну дочку, чи вона хороша дівчинка: такої відповіді ніхто не очікував
11 195
Політик осоромився на трибуні ООН, намагаючись напитися води просто з графина
9 878
Найкорисніші продукти для людей старше 50 років від тиску, холестерину і раку
9 754
Названо найшкідливіший для сердечників сир
9 743
5 ознак захворювання печінки, які можна виявити на обличчі
8 393
Говорить англійською, російською, але не українською: Камалія показала своє спілкування з підрослою донькою
8 079
Як назавжди позбутися неприємного запаху у шафі
0
Чи можна запалене горло лікувати гарячим чаєм
0
Механік назвав п'ять найдорожчих у ремонті автобрендів
0
Десять автомобілів, які ламаються після пробігу 160 000 км
0
Водіям радять перевіряти автівки перед поїздкою: там можуть «грітися» тварини
0
Путіну у Казахстані показали прапор України: відео з’явилося у мережі
0
Крадіжка століття в океані. Тигрова акула викрала телефон дайвера, а потім повернула назад
0
Один проти шести: український воїн "на характері" відбив штурм групи ЗС РФ
0
43-річна Тоня Матвієнко показала, який вигляд має без макіяжу
0
«Міс Всесвіт України» Апанасенко показала себе у дитинстві та студентські роки
0
Експерти попереджають, що прийом ліків в невідповідний час послаблює їх дію
0
Позбавлять прав або кинуть за грати: кого з українських водіїв покарають за “недоречні” зимові шини на автомобілі
0
Штрафи до 40 тисяч: у поліції затвердили механізм покарання безправних «ухилянтів»
0
Перед варінням проткніть яйце голкою: лайфгак від професійних кухарів

Розповідаємо, навіщо перед варінням яйця проколювати ...

Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати

У холодну пору речі важко сушаться на балконі чи на свіжому ...

Vdala.pro – безкоштовна платформа для розміщення оголошень в Україні

У сучасному світі, де час і зручність відіграють вирішальну ...