U-News » Відео » "Така значить доля": чому українські засуджені йдуть на війну з РФ
Всі новини

"Така значить доля": чому українські засуджені йдуть на війну з РФ

Журналісти "Донбас. Реалії" проаналізували досвід України та РФ, які почали мобілізувати ув'язнених.

На початку червня перші колишні українські в'язні вже закінчували навчання і готувалися до відправлення на фронт. Наприкінці липня журналісти "Донбас. Реалії" поспілкувалися з тими засудженими, хто з в'язниці погодився вступити до лав 1-ї ОШБ "Да Вінчі". І проаналізували досвід України та РФ, де також набирали до лав ЗС РФ ув'язнених із в'язниць. Раніше цим займався Євген Пригожин, тепер Міністерство оборони РФ, розповідає Фокус.

Деякі колишні в'язні українських в'язниць уже на фронті. Частина прийняла перший бій, але більшість поки що навчають на полігонах для ЗСУ.

Українські в'язні в лавах ЗСУ

Колишніх українських ув'язнених об'єднує одне: всі вони добровольці, тобто до лав ЗСУ погодилися вступити за власним бажанням. Що відрізняє їх від тих, кого мобілізували в Росії.

Так, новобранець Олександр розповів, що потрапив до в'язниці через наркотики та крадіжку.

"До цього в мене приводів не було. Так вийшло, така значить доля: щоб я посидів трохи у в'язниці, набрався цього досвіду, зараз на війну. наберуся ще такого досвіду. Нормальний буде життєвий багаж", — зізнався Олександр. Мати і дружина його рішення не підтримали, але він каже, що пішов воювати, щоб захистити свою сім'ю та Україну. "Якщо не я, то хто?" — резюмує колишній в'язень.

Ще один новобранець, Володимир, розповів, що його молодший брат уже служить у лавах ЗСУ, і його рішення піти в армію зрештою їх помирило, хоча раніше вони не спілкувалися. Володимир зізнався, що після війни хоче знайти дівчину і завести сім'ю.

Ще один колишній в'язень, Олексій, розповів, що до лав ЗСУ захотів вступити, коли в Оленівці загинув його брат, який потрапив у полон на "Азовсталі".

Віталій, який також сидів за наркотики, розповів, що до них в ОШБ ставляться як до звичайних новобранців: навчають і постачають усією необхідною екіпіровкою. Єдине, що складно: фізична підготовка. Бо він, за своїми ж словами, "засидівся у в'язниці".

Окрім стандартного навчання на спеціальність стрілець, у батальйоні ще місяць із новобранцями працюватимуть за власною програмою: навчатимуть нюансів інженерії, боротьбі з дронами та іншим навичкам, які потрібні в сучасній війні.

Командує цією спецротою боєць із позивним "Палкін", військовослужбовець із багаторічним досвідом. Він каже, що сприймає їх як звичайних бійців.

"Коли почнемо воювати, там і побачимо. Час покаже. Вони всі мотивовані, хочуть воювати, але поки ще не знаю, що таке війна. Ви ж на полігоні не відріжете сусідові ногу, щоб показати йому, що таке війна і не кинете бойову гранату. Уже в боях вони зрозуміють, що таке війна. Це не романтика, не весело і не круто. Це страшно. Усі бояться, але бояться по-різному", — зазначає командир. Ще один боєць ОШБ на позивний "Танцюрист" зазначає, що за колишніми ув'язненими наглядають, але як за будь-якими іншими новобранцями.

В Україні стати військовослужбовцями ув'язненим дозволили в травні. Багато хто називає цей закон про мобілізацію засуджених, але йдеться про службу за контрактом до кінця війни після умовно-дострокового звільнення. Процедура добровільна і в міністерстві юстиції розповіли, що 5846 ув'язнених подали такі заяви, і 3554 вже в армії. Близько 2000 — це ті, хто в процесі оформлення документів.

Також у Міністерстві юстиції зазначили, що кількість ув'язнених виявилася більшою, ніж очікувалося. Багато хто погодився вступити до лав ЗСУ, щоб зняти клеймо засудженого і повернутися додому "ветераном, а не тим, хто сидів".

Самі колишні ув'язнені кажуть, що в них запитували, чи не вживають вони наркотики, в якій фізичній формі перебувають і чи готові навчатися. Їм детально розповідали, що таке служба в армії і що на них чекає. Вербуванням займалися військові, які розповідали про власний досвід.

Як вербували і вербують ув'язнених у Росії

Журналісти зазначають, що рекрутинг ув'язнених в Україні неминуче порівнювали з вербуванням ув'язнених у РФ. І підхід різниться навіть у кількості. Тільки Євген Пригожин завербував близько 48 тисяч осіб. І майже всі вони загинули. Про це розповів журналіст російського видання "Медиазона" Дмитро Трещанін. За його словами, вони відстежували ситуацію і часто ув'язнені гинули вже через тиждень.

Нове про вербування ув'язнених у Росії також повідомив росіянин, який потрапив в український полон буквально лічені дні тому.

Андрій, колишній в'язень, а тепер полонений розповів, що він сидів у Красноярській колонії. Контракт із Міноборони РФ він підписав 8 червня і менше, ніж за місяць потрапив у полон на Покровському напрямку.

За його словами, набирали всіх охочих. Сам він чесно зізнався, що вживав наркотики, але вербувальників це не збентежило. Мотивацією для нього стали гроші.

"Вербувальники приїжджають чи не щомісяця. 2 роки не збирався, навіть думки не було про війну. Ну в таборі народу все менше і менше ставало. На війну не відправляли тільки засуджених за педофілію і ВІЛ-інфікованих. Охочі скінчилися за 2 роки. Тоді адміністрація почала створювати, так би мовити, важчі умови", — розповів Андрій. За його словами, уже завербовані ув'язнені теж агітували: дзвонили на передані до в'язниці телефони і розповідали, що на війні вони "ні в чому собі не відмовляють".

Дмитро Трещанін зазначає, що в РФ було завербовано близько 100 тисяч ув'язнених. З них 50 тисяч завербував Євген Пригожин, ще 50 тисяч — Міноборони РФ. Загалом у колоніях утримувалося близько 450 тисяч ув'язнених.

"Скільки ще з 350 тисяч ще можуть бути завербовані, ми не знаємо", — каже Трещанін, зазначаючи, що багатьом затриманим у Росії ще на стадії слідства пропонують підписати контракт.

Перший бій колишніх українських в'язнів

Першими офіційними кадрами участі колишніх ув'язнених безпосередньо в боях стало відео 47-ї бригади, того, як батальйон "Шквал" на Покровському напрямку захищає посадку за підтримки "Бредлі".

"Від українських засуджених не приховували — всі вони йдуть у піхоту. А це, напевно, найважче в армії", — зазначає журналіст. І хоча українські масштаби не порівняти з російським масовим залученням людей із в'язниць, але навіть кілька тисяч мотивованих бійців — це вагома підмога для ЗСУ.

Нагадаємо, 8 травня Верховна Рада схвалила законопроєкт №11079-1, який дозволяє певним категоріям ув'язнених мобілізуватися до лав ЗСУ.

Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що потенційно в Сили оборони можуть мобілізувати від 15 до 20 тисяч засуджених.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
32 059
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
30 133
Жінка знайшла заначку, сховану від чоловіка багато років тому: витратити гроші уже не можна
26 721
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
22 011
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
20 672
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
20 373
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
15 953
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
11 985
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
11 887
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
10 761
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 742
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 608
Що стало з Оксаною Пекун - співачкою, яка заявляла, що "не цікава пресі"
8 339
Ірина Білик розповіла, який вчинок у 16 років змінив її життя
0
Бійці ССО здійснили наліт на позиції росіян у Курській області
0
Може нести шість дронів: розкрито нові можливості українського БПЛА "Довбуш Т10"
0
Агрономи пояснили взаємозалежність розміру цибулі-сіянки та швидкості стрілкування
0
Що покласти у ящик з буряком, щоб пролежав всю зиму і буде смачним до весни
0
Синдром Цезаря: чи є корисним прагнення одночасно робити декілька справ
0
15 способів привернути в дім гроші: що з цього приводу кажуть народні прикмети
0
Як вимити чавунні батареї між секціями: лайфхак для найважчих місць
0
Не знала про український роман чоловіка: як виглядає дружина Саакашвілі та що про неї відомо
0
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
0
Прокручують одне й те саме. Які знаки Зодіаку обтяжують себе зайвими думками
0
Малопомітні, на перший погляд, жести й звички, які можуть вплинути на перше враження про вас
0
У п'яти знаків Зодіаку починається "біла смуга" вже сьогодні
0
Три ознаки "хронічного" чоловіка-зрадника. Розпізнати простіше, ніж ви думаєте

"Хронічного" чоловіка-зрадника, як виявилося, розпізнати ...

Олія зі сковороди бризкає на всі боки під час смаження: як цього позбутися

Приготування їжі на сковороді є улюбленим способом, ...

Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут

Важливим етапом святкування Нового року завжди було ...