Здоров'я кісток і суглобів має першорядне значення незалежно від віку. Як в молодості, коли організм перебуває у фазі росту, так і в зрілому чи похилому віці, коли кістки стають більш вразливими до різних видів травм. Тож як подбати про свої кістки та суглоби, щоб ще довго насолоджуватися мобільністю та свободою рухів? Після 50 років, чоловіки та жінки жаліються на таке захворювання, як плечолопатковий періартрит [1].
Плечолопатковий періартрит симптоми має наступні:
- Як і за будь-якого артриту, це захворювання починається з болю. На початкових стадіях він може бути незначним. Усі артрити супроводжуються запальним процесом, що може призвести до набряклості в ділянці плеча, створюючи тиск на шию, що також спричиняє дискомфорт.
- Інтенсивний біль під час руху руки - у процесі підняття або відведення в сторони.
- Обмежені або неможливі кругові рухи плечем.
- Хрускіт у суглобі, що вказує на розвиток артрозу, викликаного запаленням.
- Порушення чутливості й атрофія м'язів, якщо залучені нервові закінчення.
- Оніміння кисті, пальців або інших частин руки.
- В умовах гострого запалення може спостерігатися сильний біль, набряк плеча і підвищення температури [2].
При виникненні будь-яких із цих симптомів важливо негайно звернутися по медичну допомогу. Біль у шийному відділі хребта і спині може також свідчити про запалення плечового суглоба, оскільки м'язи, суглоби і зв'язки плеча тісно взаємопов'язані з цими областями. Плечолопатковий періартрит іноді розвивається на тлі захворювань хребта [1].
Догляд за суглобами після 50
Догляд за суглобами після 50 років стає надзвичайно важливим етапом у житті кожної людини. У цей період організм зазнає змін, які можуть призвести до болю і навіть розвитку артриту. Щоб зберегти активність і якість життя, важливо впровадити кілька простих, але ефективних звичок [3].
Ми повинні пам'ятати, що профілактика важлива вже в молодості. Часто помилки, допущені у 20 років, дають про себе знати саме тоді, коли ми досягаємо 55-річного віку [2] . Окрім належної гігієни фізичних вправ, варто звернути увагу на збалансоване харчування. Важливими будуть свіжі фрукти та овочі, а також цільнозернові продукти, оскільки вони мають високу антиоксидантну активність і, таким чином, сповільнюють процес старіння організму. Крім того, слід споживати багато риби та жирів, багатих на омега-3 жирні кислоти. Червоне м'ясо, тваринні жири, снеки та стимулятори, такі як сигарети та алкоголь, категорично не рекомендуються. Адекватна гідратація організму також є важливим аспектом, і слід випивати 2 літри води на день[3].
Нарешті, регулярні перевірки у лікаря допоможуть вчасно виявити можливі проблеми. Професіонали можуть запропонувати індивідуальні рекомендації та лікування, що забезпечить оптимальний догляд за вашими суглобами [1].
Література
1.Sarzi-Puttini P., Cimmino M.A., Scarpa R. i wsp.: Osteoarthritis: an overview of the disease and its treatment strategies. Arthritis Rheum., 2005
2. Tallarida RJ, Cowan A, Raffa RB. Antinociceptive synergy, additivity, and subadditivity with combinations of oral glucosamine plus nonopioid analgesics in mice J.Pharmacol Exp Ther. 2003 Nov;307(2):699-704.
3. Mantyh P.W.: The neurobiology of skeletal pain. European Journal of Neuroscience, 2014