Запасатися на зиму овочами — хороша традиція. Наприклад, приємно знати, що у вас є під рукою свіжі кабачки та гарбузи. Вони популярні та смачні не менше за картоплю. Якщо ви не знаєте особливостей їх зберігання, тоді читайте поради далі в статті.
Як зберігати
Доведеться відразу кинути спойлер: навіть при ідеальних умовах овочі можуть зіпсуватися. Від цього ніхто не застрахований. Проте підготуватися треба.
Для зимового зберігання рекомендується вибирати овочі пізніх сортів. Про ранні навіть мови немає, бо вони точно швидко псуються. Їх потрібно вживати в їжу якнайшвидше.
В підвалі або приміщенні, де будуть гарбузи та кабачки, вологість повітря повинна бути до 70%. Температура зберігання від 0 до +5 градусів. Не забувайте, що приміщення потрібно регулярно провітрювати. Робити це треба один раз на 2-3 днів.
Розкладіть гарбузи та кабачки таким чином, щоб вони не торкалися одне одного. Не тримайте їх на підлозі, бо від цього вони швидше почнуть гнити. Використовуйте піддони або ящики.
Якщо у вас немає льоху, можна зберігати на балконі без опалення. У випадку льоху потрібно додатково провести дезінфекцію приміщення. Якщо в приміщенні вологість вища за потрібні показники, тоді розкладіть сіль або тирсу, щоб вони вбирали її. Вчасно забирайте зі зберігання ті плоди, які почали псуватися.