U-News » Суспільство » 31 жовтня: яке церковне свято, кого шанують, які головні заборони дня
Всі новини

31 жовтня: яке церковне свято, кого шанують, які головні заборони дня

31 жовтня за новим церковним календарем згадують святих Никодима і Спиридона Києво-Печерських, а також святого праведного Петра (Калнишевського) Багатостраждального. 

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 31 жовтня за новим церковним календарем (13 листопада за старим) - день пам'яті Никодима і Спиридона Печерських, які ввійшли в історію як проповідники християнства, а також святого Петра Багатостраждального, видатного українського державного, культурного і релігійного діяча, кошового отамана Війська Запорізького Низового.

Никодим і Спиридон жили в XII столітті і прославилися тим, що провели 30 років у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Там вони займалися випіканням проскур - невеликий круглий хліб для вірян, який роздають у храмах.

Про святого Никодима відомо мало: він довгі роки був сподвижником Спиридона, вчився в нього пекти просфори. Так само, як і Спиридон, вів суворе життя і молився з ранку до вечора.

Про Спиридона Печерського ходять легенди. Переказ свідчить, що одного разу піч, у якій готували, і підлога навколо неї загорілися - якби сталася пожежа, знищила б чимало. Але Спиридон не дав цьому статися: він накрив полум'я своїм одягом, який на диво не загорівся, а потім полив усе водою і загасив вогонь. Сам він також залишився неушкодженим. Після цього випадку Спиридона і Никодима стали вважати хранителями від пожежі. Крім цього, святий Спиридон був наділений здатністю до чудотворення. Обидва ченці прожили до старості, а їхні мощі перебувають там же, у Ближніх печерах.

***

Святий праведний Петро Калнишевський - видатний український державний, культурний і релігійний діяч, кошовий отаман Війська Запорозького Низового, кавалер ордену Андрія Первозванного і політичний в'язень Російської імперії.

Народився Петро 1690 року, (за іншими даними - 1691-го) у с. Пустовійтівка (нині - Роменський район Сумської області). За переказами, ще 8-річним хлопчиком він потрапив на Січ. Був надзвичайно розумним, сміливим, служив спочатку військовим осавулом, потім суддею Війська Запорозького Низового. 1762 року козаки обрали його кошовим отаманом, але того ж року, після того, як він зустрівся в Москві з Катериною II, та усунула його з посади. За три роки козаки, всупереч царській волі, знову обрали його кошовим і переобирали на цю посаду протягом 10 років (доки Військо Запорозьке Низове не було анексоване 1775-го).

За союзництво в російсько-турецькій війні 1768-1774 років Військо Запорозьке отримало подяку від цариці, а Кошовий у віці 80 років став кавалером найвищого ордену Російської імперії - Андрія Первозванного, йому також присвоїли військовий чин генерал-поручика Російської армії.

За часів свого отаманства Петро Калнишевський обстоював володіння і територіальні права Запоріжжя, дбав про поширення землеробства, торгівлі, заселення запорізьких земель. Також Петро посилював свою владу та обмежував права старшин і козацької ради. Був людиною віруючою - на його кошти збудовано церкву святої Трійці в с. Пустовійтівка, храм Покрови Пресвятої Богородиці в м. Ромни, Свято-Миколаївську церкву в м. Сміла, куплено багато церковної літератури, також кошовий фінансував чимало шкіл. 1768 року на Січі спалахнув козачий бунт - козаки виступили через погіршення свого становища, що було наслідком політики влади Російської імперії, але Калнишевський придушив повстання.

У 1775 році князь Потьомкін виступив на засіданні уряду з проектом знищення Запорізької Січі. 100-тисячне військо генерал-поручика Петра Текелія, повертаючись із війни з Османською імперією, обступило Січ - у цей час Військо Запорозьке ще з цієї війни не повернулося. Калнишевський не мав сил захищатися і здався без бою - росіяни розграбували військову скарбницю, припаси, архів, церкву. Калнишевського заарештували і за пропозицією Потьомкіна довічно заслали в Соловецький монастир - без відпусток, із забороною листування, спілкування з іншими. Катерина II видала маніфест, яким оголосила, "что нѣтъ теперь болѣе Сѣчи Запорожской въ политическомъ ея уродствѣ (рос)".

У Соловецькому монастирі Петра Калнишевського утримували в казематі №15, на добу виділяли 1 рубль (у 40 разів більше, ніж іншим в'язням). Але він їх економив - відремонтував свій каземат і вже наприкінці життя купив Євангеліє вартістю 2435 рублів, яке подарував монастирю. За весь час перебування у в'язниці він здичавів і втратив зір, мав великі нігті, довгу бороду, а одяг на ньому розпадався на лахміття та звалювався з плечей. Указом нового імператора Олександра 1801 р. Петро Калнишевський був помилуваний. Тоді йому йшов 111 рік, тому він залишився ченцем у монастирі. Помер Петро Калнишевський на 113-му році життя 31 жовтня, похований на головному подвір'ї Соловецького монастиря перед Преображенським собором. Могила кошового не збереглася, лише на паперті Спасо-Преображенського собору є могильна плита з текстом.

Петро Калнишевський був канонізований українською церквою 2008 року як Петро Багатостраждальний.

Яке церковне свято 31 жовтня за старим стилем

Православне свято за старим стилем - день пам'яті апостола і євангеліста Луки

Про що говорять прикмети на 31 жовтня

За прикметами дня судять, якими будуть погода та зима:

  • вночі небо в хмарах - чекай дощу;
  • птахи сидять насупившись із самого ранку - до затяжної негоди;
  • сніг із ранку - зима буде нескоро і теплою.

У народі 31 жовтня - свято Никодимів день. У цей час за старих часів зазвичай переводили курей у тепліші курники - у звичайних їм було вже холодно.

Що можна робити 31 жовтня

У православне свято звертаються з молитвами до святих Спиридона і Никодима Печерського - про захист будинку від пожеж, а також хвороб, злиднів і сімейних негараздів. У святого Петра просять, щоб він помолився за нас грішних, випросив у Бога любові до чеснот і миру на нашу землю.

У народі 31 жовтня готують страви з курки - вважається, що якщо з'їсти шматочок курки цього дня, то біда обійде стороною.

Хто відзначає день ангела 31 жовтня

Іменини за церковним календарем відзначають Гавриїл, Георгій, Григорій, Дмитро, Костянтин, Михайло, Микола, Пантелеймон, Пантелей, Петро, Сергій, Устин, Федір, Федора.

За старим стилем день ангела в Йосипа, Давида, Миколи, Гавриїла, Івана, Сергія, Юліана, Єлизавети, Леонтія, Андрія.

УНІАН

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Британка осоромилася, надіславши відверті фотографії "не за адресою"
23 588
Курйоз у відпустці: туристка втратила нижню білизну під час подорожі
20 650
Чоловіка двічі вдарила блискавка, але він продовжив ловити рибу: яке його самопочуття
17 128
У Румунії жінка підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
16 953
Соцмережі вибухнули мемами після відповіді Зеленського на запрошення Фіцо
16 029
Ці прості способи допоможуть позбутися конденсату на вікнах за 5 хвилин
15 708
Рейтинг розміру грудей: стало відомо, на якому місці українські жінки
13 184
Жінка показала себе після перукарні: люди пишуть, що краще б вона не виходила з дому
13 115
"Уже не разом": журналістка розповіла, що сталося зі шлюбом Дмитра Комарова
11 945
Риба з "людськими зубами" приголомшила сім'ю, яка збиралася її з'їсти
11 739
Симптоми утворення тромбів і продукти, що захищають від них
11 302
Названо оптимальний пробіг при купівлі вживаного авто
11 000
У РПЦ заявили, що винуватцями війн є "онаністи" і тепер бог карає Росію ракетами HIMARS
9 853
Анна Трінчер розповіла про проблеми в стосунках з батьком
0
Що зміниться для автомобілістів від 4 лютого: подробиці
0
День весняного рівнодення 2025: дата і слов'янські традиції
0
Таро-гороскоп на тиждень. Хто отримає рідкісний шанс змінити своє життя, а кому не уникнути "чорної смуги"
0
У роки цих тварин за китайським календарем народжуються люди, яким завжди щастить
0
ТОП-6 варіантів застосування використаних чайних пакетиків: перевірено досвідченими господинями
0
Скільки часу потрібно прогрівати автомобіль взимку залежно від температури повітря
0
Які шини краще вибрати для їзди розбитими дорогами на автомобілі: поради фахівців
0
Як запустити дизельний двигун навіть у лютий мороз: поради механіка
0
Коштує копійки. Цей диво-засіб швидко заспокоїть кашель
0
Продовжує акторську династію: 7-річна донька Ступки знімається для Netflix
0
Тревіс Келсі розкрив секрет щасливих стосунків з Тейлор Свіфт
0
Віктор Розовий розповів про момент поранення на фронті та дивовижний порятунок
0
Розкрито 8 сигналів тіла, які вказують на сексуальний інтерес

Психолог з коледжу Клермонта Маккенна Рональд Е. Ріджіо ...

Як часто жінкам треба міняти спідню білизну: це варто знати кожній представниці прекрасної статі

Трусики – це вкрай необхідна частина гардеробу кожної ...

Гриль як стиль життя: як обрати правильний гриль для вашого дому

Гриль давно став не лише способом приготування їжі, а й ...