Європейські лідери на неформальному саміті Європейської політичної спільноти закликали переможця президентських виборів у США Дональда Трампа уникати торгових воєн та продовжувати підтримку України, повідомляє Reuters.
На саміт, що відбувся 7 листопада у Будапешті (Угорщина) за участю 47 європейських лідерів, прибув й президент України Володимир Зеленський. Це стало першим його візитом до Угорщини з початку повномасштабного вторгнення Росії до України, повідомляє FREEДОМ.
Лідери ЄС підтвердили готовність працювати із новообраним президентом США Дональдом Трампом, заявив голова Європейської Ради Шарль Мішель за підсумками неформальної зустрічі європейських лідерів. За його словами, дискусія на тему відносин ЄС та США була продуктивною.
“Я абсолютно переконаний, що всі європейські лідери хочуть зміцнити зв’язки зі Сполученими Штатами. У нас були хороші дебати на тему, включаючи безпеку, оборону, і я передав Дональду Трампу послання, що ми хотіли б співпрацювати з ним, зокрема, щодо України. Ми повинні зміцнювати Україну, ми повинні підтримувати Україну, тому що якщо ми не підтримаємо Україну, це буде неправильний сигнал, який ми надішлемо Путіну, а також іншим авторитарним режимам по всьому світу”, — заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель.
Обрання Дональда Трампа на пост президента США було однією з пріоритетних тем обговорення на саміті Європейської політичної спільноти. Президент України Володимир Зеленський повідомив про свою розмову з Трампом, назвавши її “плідною”.
“Я вірю, що президент Трамп справді хоче швидкого рішення. Він хоче, але це не означає, що це станеться… Думаю, він і його команда готуватимуться до різних пропозицій, різних думок. Думаю, це все попереду. Припинення вогню, коли немає гарантій безпеки, чітких гарантій, правдоподібних гарантій, а не риторичних гарантій, в які ми можемо вірити. Такі гарантії існують, припинення вогню без них — це підготовка до продовження окупації, руйнування нашої незалежності та суверенітету”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.
Як пише ВВС, з поверненням Трампа до Білого дому та отриманням республіканцями більшості в Сенаті лідери країн ЄС побоюються, що Вашингтон може скоротити обсяги військової допомоги Україні. Під час першого президентського терміну Трампа відносини між Вашингтоном та ЄС значно загострились. Він, наприклад, заявляв, що Європа робить недостатньо для власної безпеки, надто покладаючись на США. Тепер президент Франції закликав ЄС напрацювати власну безпекову стратегію. Це вирішальний момент в історії, вважає Еммануель Макрон.
“Серед нас, європейців, настало стратегічне пробудження, і ми маємо прийняти його. Ми не можемо завжди делегувати нашу безпеку американцям. Я вважаю, що також важливо дати зрозуміти, що тепер ми є постачальниками рішень у сфері безпеки. Тому, незалежно від того, є ми членами Європейського Союзу чи ні, ми маємо розвивати та просувати європейські уподобання у нашому промисловому виробництві”, — упевнений президент Франції Еммануель Макрон.
Британський прем’єр зазначив, що підтримка його країною України залишається “залізною”. Навіть у разі невизначеності щодо майбутньої підтримки Києва після виборів у США.
“Для мене це була можливість повторити та підтвердити нашу беззастережну підтримку України. Загалом тут, в Угорщині, на цій зустрічі ми говорили про те, що йдеться не лише про суверенітет України, хоча, звісно, і про це. Йдеться також про нашу свободу, нашу демократію та наші цінності”, — сказав прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив, що важливо розглядати війну Росії проти України як проблему, що виходить за межі Європи. І назвав партнерство Росії із Північною Кореєю загрозою не лише європейській частині НАТО, а й США.