Дослідники з Нідерландів вивчили нічні перекушування людей солодощами, гострою і жирною їжею. Учасники експерименту навіть у темряві безпомилково знаходили смачну їжу.
Вчені зробили висновок, що мова йде не тільки про хорошу пам’ять – людський мозок насправді може бути запрограмований на пошук висококалорійної їжі.
Дані їх експерименту показали, що люди значно краще запам’ятовують, де зберігаються нездорові продукти, ніж їх більш корисні аналоги. Іншими словами, людський мозок еволюціонував, щоб зосередитися на запам’ятовуванні того, де знаходяться висококалорійні продукти. Автори дослідження теоретизують, що це дозволило нашим предкам, мисливцям і збирачам, вижити в суворих умовах з невеликою кількістю варіантів харчування.
В ході дослідження було протестовано 512 учасників, які пройшли через свого роду лабіринт харчової пам’яті. Дослідники змусили групу слідувати фіксованим маршрутом через кімнату, де стратегічно розміщувалися вісім продуктів харчування або харчові ароматизатори.
Кожен учасник, проходячи лабіринтом, пробував їжу або нюхав ароматичні подушечки. Ці смачні страви варіювалися від яблук і огірків до картопляних чіпсів і шоколадних тістечок. Групу також попросили оцінити, наскільки їм подобається кожна їжа, з якою вони зіткнулися. Потім вчені влаштували добровольцям несподіваний тест на те, де знаходяться ці закуски.
Результати показали, що група була на 27% більш точна у виборі правильного розташування висококалорійних продуктів. Ця здатність, ймовірно, добре служила людям у далекому минулому. Однак вчені впевнені, що сьогодні вона може привести до проблем зі здоров’ям. Мозок, який може протистояти бажанню полювати на більш солодкі закуски, швидше за все, уникне наслідків нездорової їжі. В даний час дослідники вивчають, як зміщення висококалорійної пам’яті впливає на сучасні харчові звички.