США активно підтримують зусилля щодо досягнення припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС.
Радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки Джейк Салліван вважає, що недавнє перемир’я між Ізраїлем та угрупованням “Хезболла” може стати кроком до встановлення довгострокового миру на Близькому Сході, повідомляє FREEДОМ.
У середу, 27 листопада, ліванські військові рушили до південного кордону з Ізраїлем. Їхнє завдання — забезпечити дотримання режиму припинення вогню між Ізраїлем і терористичним угрупуванням “Хезболла”, яке підтримує Іран. Відповідно до резолюції Ради безпеки ООН, Бейрут також зобов’язується контролювати виробництво та продаж зброї в країні, щоб запобігти повторному озброєнню угруповань. Своєю чергою Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) протягом 60 днів залишить територію Лівану.
“Розумієте, яка абсурдна ситуація з терористичною організацією, яка захопила Південний Ліван, діє у Лівані та має свою фракцію в парламенті… І водночас існує формальна державна армія Лівану. Тепер ця ліванська армія замість того, щоб вона була там із самого початку, займатиме позиції Ізраїлю, коли він звідти піде. І сподіватимемося, що буде якесь припинення вогню, — коментує дипломат, посол Ізраїлю в Росії (2003-2005 рр.) Аркадій Міл-Ман.
Перемир’я було досягнуто за посередництва США та Франції 26 листопада. Європейські країни разом з арабськими вітали припинення вогню між сторонами. ООН розцінила цей крок як “перший промінь надії” у конфлікті на Близькому Сході.
“Дуже важливо, щоб ті, хто підписав угоду про припинення вогню, дотримувалися її. І важливо, щоб ця відданість проклала шлях до політичного врегулювання ліванської кризи. Водночас я можу запевнити вас, що тимчасові сили ООН у Лівані, миротворчі сили Організації Об’єднаних Націй, які перебувають у Лівані, зараз готові зробити свій внесок у припинення вогню з повною готовністю”, — заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Уже наступного дня після оголошення про початок припинення вогню сторони звинуватили одна одну в порушенні домовленості. Попри це, Вашингтон активізував обговорення умов припинення вогню в секторі Гази.
“Президент Байден має намір розпочати цю роботу вже сьогодні, щоб налагодити контакти з Туреччиною, Катаром, Єгиптом та іншими гравцями в регіоні, які останніми тижнями взаємодіють із ХАМАС через посередників. Ми вважаємо, що тепер, коли в Лівані припинено вогонь, тиск на ХАМАС зростатиме, щоб досягти угоди. Я не можу передбачити, чи це станеться і коли. Але я можу сказати вам, що ми докладемо всіх зусиль, щоб це сталося”, — запевнив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Проте експерти попереджають: порівнювати припинення вогню з “Хезболлою” та можливість аналогічної домовленості з ХАМАС не зовсім коректно, адже вплив угруповання в секторі Гази має свою специфіку.
“Весь сектор Гази був під владою цієї терористичної організації, в Лівані таки є якийсь уряд, ліванська армія, яку я згадував; це суверенна держава, там трохи інша історія. Тут же суверен був ХАМАС — терористична організація. Ця організація знищена, її військове керівництво, багато терористів убито, взято в полон”, — пояснює дипломат, посол Ізраїлю в Росії (2003-2005 рр.) Аркадій Міл-Ман.
Про переговори між Тель-Авівом та ХАМАС наразі невідомо. Після досягнення домовленості про припинення вогню між Ізраїлем та “Хезболлою” представник ХАМАС Самі Абу Зухрі повідомив, що ХАМАС також готовий досягти перемир’я з Ізраїлем, щоб припинити бойові дії в секторі Гази. Водночас прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що перемир’я з “Хезболлою” дозволить посилити тиск на ХАМАС і зосередитися на іранській загрозі.