Садівники та городники роками експериментують із різними методами вирощування міцної розсади томатів і перців.
Все для того, щоб отримати якомога щедріший врожай. Існує безліч народних рецептів та ще стільки ж професійних порад. Але серед них особливо виділяються кілька перевірених і дуже дієвих підживок.
Найкращий ефект демонструє звичайна дріжджова підживка. Здавалося б, простий продукт із кухні, але результат перевершує всі очікування. Річ у тому, що дріжджі створюють у ґрунті свого роду живильний коктейль із корисних мікроорганізмів. Для приготування такої підживки знадобиться 100 г свіжих дріжджів, трішки цукру та відро теплої води. Після доби настоювання розчин розбавляють і поливають рослини.
Але коли саме поливати? Перше підживлення потрібно проводити через тиждень після того, як ви посадили перці чи томати у відкритий ґрунт. Також воно доречне під час першого цвітіння рослин. До речі, крім помідорів і перців дріжджове підживлення можна використовувати на грядках з баклажанами.
Другим секретним інгредієнтом виступає звичайний нашатирний спирт. Чайна ложка цього засобу на 10 літрів води здатна суттєво підсилити розсаду. Азот, що міститься в нашатирі, моментально засвоюється рослинами, надаючи листю насиченого зеленого кольору, а стеблам — неймовірної міцності.
Звісно ж, не варто забувати про попіл. Брати його можна в грубках, котлах чи на вулиці після спалювання залишків дерев. Головне, щоб це була саме звичайна деревина, а не ДСП чи інші матеріали, де є фарба, лак або інша хімія. Попіл можна просто розсипати по ґрунту або робити з нього корисний полив. Тоді коріння буде отримувати багато калію та фосфору, які дуже важливі для формування майбутнього врожаю.
Варто пам’ятати також про те, що регулярність підживлення не менш важлива. Оптимально проводити процедуру раз на місяць. При цьому важливо чергувати різні види підживок, щоб рослини отримували комплекс вітамінів та мікроелементів. Але не перестарайтеся! Коли добрива забагато, то це так само погано, як і коли його замало.