Програми підготовки військовослужбовців у країнах НАТО, попри схожі основні етапи, мають деякі відмінності. Унікальним досвідом можна назвати програму Operation Interflex з навчання українських бійців, у якій задіяні інструктори з різних країн, що забезпечує різноманітність тактик і методик навчання.
У межах військової підтримки України західні партнери за кордоном організували військову підготовку військовослужбовців ЗСУ та спеціалістів за різними напрямами. Згідно з даними Генштабу, протягом 2022, 2024 і 2024 років на території країн-партнерів навчання пройшли понад 100 тисяч українських військовослужбовців. У зв’язку з цим Фокус з’ясовував, як у країнах НАТО готують новобранців, і чим буде корисний для українських фахівців досвід зарубіжних колег у сфері навчання військовослужбовців.
Кожна з країн Північноатлантичного альянсу має свої програми підготовки новобранців, які, попри схожі основні етапи, мають деякі відмінності. Наприклад, у США, Великій Британії, Німеччині та Фінляндії основні етапи навчання військовослужбовців включають: фізичну підготовку, тактичну та медичну підготовку, набуття навичок поводження зі зброєю тощо. А час навчання залежить від роду військ і, як правило, займає від 3 до 12 місяців.
Загальна структура програми
Підготовка новобранців у збройних силах США — це інтенсивний курс навчання, спрямований на фізичне, тактичне і психологічне формування солдатів. Залежно від роду військ, тривалість курсу варіюється від 8 до 13 тижнів:
- Армія США (U.S. Army): 10 тижнів.
- Корпус морської піхоти (Marine Corps): 13 тижнів.
- Військово-морські сили (Navy): 8 тижнів.
- Військово-повітряні сили (Air Force): 8,5 тижнів.
- Космічні сили (Space Force): спільна програма з ВПС.
Базова військова підготовка
Майбутні солдати армії США насамперед проходять медичний огляд, вакцинацію та перевірку фізичного стану. Після прибуття до навчального центру новобранець отримує форму, амуніцію та базовий інвентар, після чого інструктори ознайомлюють із правилами військового життя та статутом.
Новобранців з перших днів привчають до дисципліни: ранній підйом, суворий розпорядок дня, перевірка зовнішнього вигляду, виконання команд командирів тощо. Потім для новачків починається комплексна програма фізичних тренувань, що включає біг, вправи з вагою, роботу на витривалість і подолання перешкод. При цьому нормативи поступово ускладнюються. Варто зазначити, що в основі тренувань лежать взаємовиручка і командний дух.
Важливою частиною підготовки військовослужбовців є рукопашний бій або Army Combatives Program. У межах цієї програми новобранці освоюють базові та просунуті прийоми ближнього бою для підвищення їхньої боєздатності та впевненості в нестандартних ситуаціях.
Програма ґрунтується на методах ближнього бою, розроблених ще в Другу світову війну й адаптованих до сучасних умов. Причому основний акцент робиться на використання простих, але ефективних прийомів, які можна застосувати в стресовій ситуації.
Ключовим елементом курсу Basic Training в армії США є збройова та вогнева підготовка. Їхня мета — навчити новобранців безпечного та ефективного поводження зі зброєю, що формує основу їхніх професійних навичок для служби в збройних силах. Солдати вивчають конструкції основної стрілецької зброї — M4A1 Carbine та M16 Rifle, потім інструктори візуально демонструють ведення вогню.
Програма OSUT
One Station Unit Training або OSUT — це розширений формат підготовки новобранців, що застосовується в армії США. На відміну від стандартного курсу Basic Training, OSUT поєднує базову підготовку і подальшу професійну підготовку за фахом на одній базі і без зміни навчальних підрозділів.
Тривалість програми зазвичай становить від 14 до 22 тижнів залежно від спеціальності та роду військ. Наприклад, піхотинці навчаються 22 тижні, а танкісти 19 тижнів.
One Station Unit Training або OSUT — це розширений формат підготовки новобранців, що застосовується в армії США
Етапи підготовки
Фізична підготовка та початковий бойовий тренінг. Новобранці починають з інтенсивних фізичних вправ, включно з подоланням смуги перешкод і базовим курсом рукопашного бою.
Вогнева підготовка. На цьому етапі солдати навчаються стрільби зі стандартної зброї армії США, такої як штурмова гвинтівка M4 і пістолет SIG Sauer M17, а також освоєння підствольних гранатометів M320 і M320A1.
Тактична підготовка включає навчання діям в умовах хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної загроз (CBRN), а також тактиці ведення бою в міському середовищі.
Спеціалізована підготовка: для піхотинців — освоєння навичок, пов’язаних з управлінням і використанням озброєння бойових машин, таких як Bradley і Stryker.