До парламенту внесено законопроект, який обмежить право українців скаржитися омбудсмену на роботу топ-чиновників.
Українцям можуть заборонити скаржитися Уповноваженому Верховної Ради з прав людини (омбудсмену) на діяльність президента, парламенту і Кабінету Міністрів. Відповідні положення містить законопроект №5019, поданий на розгляд народних депутатів.
Документ встановлює суворий перелік державних органів, робота яких не може стати предметом скарги з боку громадянина до омбудсмена. Крім президента, Ради і Кабміну, українцям хочуть заборонити скаржитися на суддів усіх судів.
Автори законопроекту зазначають, що все вищевказане не означає, що омбудсмен не зможе впливати на роботу цих органів. У нього ще залишається можливість давати експертизу їх роботи, а також давати публічну оцінку їх діяльності в контексті захисту прав людини.
Важливою ініціативою, пропонованою в документі, є обов'язковий характер приписів, які виносить омбудсмен за результатами розгляду скарг громадян.
Також в законопроекті пропонується знизити мінімальний вік для заняття поста омбудсмена - до 35 років.
Ще одна новація, пропонована в документі-новий порядок висунення кандидатів на посаду Уповноваженого. Крім глави парламенту і народних депутатів, пропонувати свої кандидатури зможуть також громадські правозахисні об'єднання.
На поточний момент проект закону проходить етап розгляду в парламентських комітетах, які дадуть йому свою оцінку і рекомендації для депутатського корпусу.