З кожного кутка доносяться звістки про користь фруктів (і ми не виняток!). Але в яких випадках вони можуть бути шкідливі для тих, хто постарше?
Насправді фрукти їсти можна і потрібно. Але не всі, і не всім.
Причому, однозначної відповіді на питання «від чого доведеться відмовитися після ювілею» не існує. Одні люди все життя можуть хоч цвяхи перетравлювати, інші і в юні тридцять назубок пам’ятають свій список заборон. Так звідки взялося це «відмовитися після 50»?
Ми виходили з припущення, що до свого півстолітнього ювілею майже кожен з нас приходить з товстенькою медичною картою під пахвою. У одних панкреатит, у інших пустує печінка, у третіх діабет, у четвертих видалили жовчний міхур, у п’ятих гастрит, у шостих і зовсім алергія вилізла, звідки не чекали.
Є і загальні процеси — з віком порушуються моторні і травні функції шлунково-кишкового тракту. Тому те, що раніше чудово перетравлювалося, може почати приводити до неприємних спецефектів. Серед них — тяжкість, здуття, підвищене газоутворення, діарея (або запор) і т. д.
Підвищується чутливість до потенційно небезпечних речовин, в тому числі — пестицидів і нітратів.
«Так й ні не кажіть»
Давайте подивимося на фрукти і ягоди уважніше…
Яблука (і примкнула до них груша)
Вони чудові, соковиті і корисні, очолюючи хіт-парад продуктів здорового харчування. Яблука і груші особливо рекомендують людям старшого віку через цілого спектру корисних властивостей і речовин, включаючи водорозчинну клітковину.
Чому яблука можуть бути шкідливі?
У деяких сортах яблук досить високий вміст кислоти, що небезпечно для людей із загостренням ряду захворювань, в тому числі панкреатиту, холециститу, геморою і виразкового коліту
Для тих, хто страждає від здуття живота яблука також не рекомендовані.
Окремо хочемо зауважити, що при неправильному вирощуванні ці плоди частенько збирають чимало шкідливих речовин, включаючи пестициди.
Чому можуть бути шкідливі груші?
Перезрілі Груші можуть влаштувати в животі маленьку винокурню, і в цьому немає нічого корисного для людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Плоди звичайної зрілості можуть розбушуватися в кишечнику, якщо з’їсти їх разом з іншими продуктами харчування, включаючи жирне м’ясо, копченості та молочні продукти.
Банани
Банани поживні, багаті мікроелементами і відмінно підходять для швидкого перекусу. Вони вкрай рідко викликають алергію, ніжні до слизової шлунково-кишкового тракту, а ще піднімають настрій, сприяючи виробленню серотоніну.
Чому банани можуть бути шкідливі?
Через велику кількість цукрів в кожному плоді, з бананами варто бути обережніше людям, які хворіють на цукровий діабет. Зелені банани можуть призвести до метеоризму, а зрілі плоди в поєднанні з молоком (смузі!) чреваті діарей.
Високий вміст калію може призвести до його надмірної кількості в крові, якщо ви приймаєте бета-блокатори. Це особливо небезпечно при захворюваннях нирок.
Цитрусові
Ми обожнюємо цитрусові, як і більшість людей. Всі знають про вітамін С, любителі здорового способу життя цінують їх за велику кількість клітковини, а грейпфрути відомі талантом знижувати глюкозу в крові. Про користь апельсинів, лимонів і мандаринів написано безліч статей і навіть книг.
Чому цитрусові можуть бути шкідливі?
Кислоти в складі можуть дратувати слизові в органах шлунково-кишкового тракту і сечового міхура, погано впливати на зубну емаль.
Окремо стоять грейпфрути — через фуранокумаринов в складі може знизитися ефективність багатьох ліків, в тому числі і життєво важливих.
Протипоказання до вживання:
- гастрит
- виразки шлунка
- панкреатит
- підвищена кислотність
- подагра
- цукровий діабет (не рекомендуються апельсини і мандарини)
- хвороби нирок і печінки (заборонені грейпфрути)
- менопауза (не рекомендуються гіркі цитрусові через ризики для естрогенового обміну)
Ківі
Як і апельсини, ківі багаті вітаміном С та іншими корисними мікроелементами. Вони знижують ризики розвитку багатьох захворювань, включаючи діабет, рак і хвороби серця.
Чому ківі можуть бути шкідливими?
Ківі можуть викликати сильну алергічну реакцію, особливо в області рота.
Якщо у вас є алергія на латекс, будьте обережніше і з ківі, так як їх алергени виглядають для нашого організму схожими. Як і у випадку з бананами, проблема може бути і високому вмісті калію-будьте обережні з ківі, якщо приймаєте бета-блокатори.
Виноград
Грона винограду чудові, смачні і вкрай корисні для організму, але і протипоказань у нього чимало.
Чому виноград може бути шкідливий?
Через високу кількість цукрів в складі виноград не рекомендується поєднувати з іншими продуктами, щоб уникнути бродіння, або є його після 5-6 годин вечора (ризикує лягти в животі мертвим вантажем).
Протипоказання до вживання:
- виразка шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення
- коліт
- діарея
- цукровий діабет
- ожиріння
- гіпертонія
- цироз печінки
- карієс і стоматит
Важливий аспект: виноград через солодощі приваблює безліч комах і дуже подобається бактеріям.
Тому в процесі дозрівання грона кілька разів обробляють досить агресивною хімією.
Мийте виноград якомога ретельніше і, по можливості, їжте його без шкірки.
Абрикоси (сливи, персики, нектарини)
Ці плоди дуже корисні — в них повно вітамінів, мікроелементів, корисних кислот і так улюбленого нами пектину. Це ж відноситься і до інших «родичів» — слив, нектарин і персиків. Якісь з них більш солодкі, якісь більш волокнисті, але все по праву займають місце на Олімпі здорового харчування.
Чому ці плоди можуть бути шкідливі?
Можливі їх недоліки-зворотна сторона достоїнств: солодощі і високого вмісту харчових волокон.
Протипоказання до вживання абрикосів і персиків:
- цукровий діабет
- підвищена кислотність
- гастрит
- проблеми в роботі щитовидної залози
- схильність до діареї (що загрожує зневодненням)
- гепатит
Кому не рекомендуються сливи:
Людям з хворими нирками. У сливах досить багато оксалатів, що може привести до утворення каменів в нирках. Причому, Камені можуть сформуватися і в сечовому міхурі-оксалати у деяких людей зменшують абсорбцію кальцію, і його стає занадто багато.
Протипоказання до вживання нектаринів:
- цукровий діабет
- холецистит
- панкреатит
- спастичний коліт
- алергія
Чорниця
Чорниця ідеальна. Ну ладно, не зовсім ідеальна, якщо ви маєте харчову непереносимість, страждаєте виразкою шлунка або запорами.
В інших аспектах вона досконалість. Всім чорниці!
З чим ще варто бути обережнішим?
Будьте акуратніше з полуницею і черешнею, особливо якщо вони приїхали здалеку і продаються не в сезон. У таких ягодах можуть накопичуватися хімічні речовини, якими їх обробляли для прискорення росту і захисту від шкідників.
Ваше тіло унікальне, тому тільки ви можете визначити, від чого вам гірше, а від чого — краще. Уважність і турбота про себе дозволять вам взяти від природи найкраще і радіти фруктам довгі роки!