Prozorro — це електронний простір, у якому здійснюються публічні закупівлі за принципом аукціону. Державні та комунальні замовники відкривають торги на придбання товарів чи наймання підрядників, а представники бізнесу пропонують свої послуги за власними тарифами. За цією процедурою стежать регулювальні органи та суспільство. Тож замовник не має права витрачати бюджетні кошти держави на оплату послуг підрядників за необґрунтовано високими тарифами.
Основні принципи роботи та регулювання електронного простору
Приклад роботи системи Prozorro: міська адміністрація має закупити декілька нових автобусів для свого автопарку за державні кошти та відкриває відповідний тендер в електронній системі. Виробники та дистриб’ютори транспортних засобів беруть участь у торгах та пропонують послуги за власними цінами. Постачальником автобусів для міста стає та компанія, яка запропонувала якісний товар за найменшою ціною.
З першого серпня 2016 року публічні закупівлі стали обов’язковими для всіх державних замовників. Процес проведення тендерів контролюється низкою законів України. Норми регулювання системи Прозорро визначає Департамент сфери публічних закупівель.
Три основні принципи системи Prozorro.
-
Процес закупівель від оголошення тендеру до визначення переможців можуть спостерігати усі, хто бажають, в режимі онлайн.
-
Участь у торгах повинна брати максимальна кількість учасників, щоб створити конкурентне середовище, отримати найвигіднішу пропозицію та зекономити кошти платників податків.
-
Держава, бізнес та громадськість мають бути взаємно рівними партнерами, інтереси яких однаково враховуються при державних закупівлях.
Система Prozorro є визнаною у всьому світі, про що свідчать чисельні міжнародні премії та нагороди. Завдяки її роботі у 2021 році Україна заощадила на державних закупівлях 45 мільярдів гривень. Це навіть більше, ніж у 2020-му році (43,5 млрд грн) та у 2019-му (30,5 млрд грн). Ця статистика показує, що з кожним роком прибутковість системи для держави збільшується.
Майданчики Прозорро
Prozorro — це база даних для аукціонів. До неї підключаються різні електронні майданчики, які виконують роль дошки оголошень та організатора торгів. Тобто саме на цих сайтах користувачі реєструються, публікують свої пропозиції та беруть участь у тендерах. Усі дані про те, що відбувається на майданчиках, акумулюються в єдиній системі Прозорро. Публікувати пропозицію на декількох сайтах одночасно немає потреби, адже усі вони підключені до однієї бази даних.
Усі майданчики системи Прозорро пройшли державну акредитацію та отримали офіційний дозвіл на роботу. Вони мають комплексну систему захисту інформації та є надійними для використання. Один з таких ресурсів — Українська Універсальна Біржа, tender.uub.com.ua. Цей майданчик пропонує користувачам простий інтерфейс і стабільну технічну підтримку. На сайті завжди є консультант, готовий допомогти представнику бізнесу взяти участь у тендері чи відкрити власні торги.