Міністр фінансів Сергій Марченко підтвердив, що Україна активно скуповує власні борги, поки вони подешевшали через воєнну загрозу з боку Росії.
"Криза – це не тільки проблеми, але й можливості. І ми ними користуємося", – сказав міністр.
Завдяки "операціям з активного управління державного боргу" виплати з погашенням єврооблігацій у вересні 2022 року будуть на $100 млн меншими – становитимуть тільки $912 млн замість $1 млрд.
Також міністерство викупило частину ВВП-варантів, у результаті чого "держава Україна володіє 20 відсотками" цих деривативів.
ВВП-варанти – це спеціальні боргові папери, виплати за якими прив'язано до темпів зростання економіки: чим швидше збільшується ВВП, тим більшою буде сума. Сумарна номінальна вартість українських ВВП-варантів становить $3,24 млрд. Термін їхнього обігу закінчиться у 2040 році.
"Це далекоглядний крок. Це свідчення нашої турботи про майбутні покоління, які не мають жити в борг", – сказав Марченко.
Він наголосив, що не вважає потрібним говорити про списання чи реструктуризацію боргів.
"Боргові зобов'язання треба обслуговувати вчасно і в повному обсязі. Це створює довіру і дає можливість у майбутньому запозичувати під нижчі відсотки, зменшувати кредитні ризики, підвищувати кредитні рейтинги", – сказав Марченко.