Різноманіття типів, форм і дизайнів ювелірних прикрас на полицях крамниць вражає, тож у сучасному світі купити золотий браслет або сережки не важко. Та чи так було завжди? І чи первісні племена використовували золото лише як дорогоцінний матеріал?
Історія появи й розвитку золотих прикрас
Ще кілька століть тому золото слугувало не лише матеріалом для виготовлення посуду, предметів повсякденного побуту або ювелірних прикрас, але й платіжним засобом. Відомо, що перші золоті вироби з’явилися в епоху енеоліту. Тоді з них, як правило, виготовляли релігійне приладдя. Так, на території сучасної Болгарії знайшли золоті предмети, датовані IV тисячоліттям до н. е.
Найдавніші золоті прикраси
Історики й археологи вважають, що тотально захоплюватися золотом почали древні єгиптяни. Вони добували дорогоцінний метал у великих об’ємах, після чого направляли його на виготовлення релігійних і культових предметів. Вражають своєю майстерністю і давньоєгипетські ювелірні прикраси. Найпопулярнішими тоді вважалися:
- сережки (жіночі й чоловічі);
- браслети на ногу й передпліччя;
- масивні кольє, інкрустовані дорогоцінними каменями, склом.
Навіть тоді на браслетах з’являлися цікаві візерунки, різноманітні геометричні фігури й символи тваринного або рослинного світу. Широкі нашийні прикраси, які мали щільно прилягати до тіла, прикрашали натуральними каменями, мушлями, склом.
Як тільки в Європу прийшла бронзова епоха, з’явилися нові цікаві ювелірні вироби. Йдеться про масивні золоті капелюхи (один з таких був знайдений у 1835 році поблизу невеликого містечка в Німеччині). Історики вважають, що їх використовували як центральний елемент язичницьких обрядів.
Древні греки зазвичай оздоблювали золоті вироби виключно рослинним або тваринним орнаментом. Натуральному камінню віддавали перевагу римляни. Вони також носили пряжки й кільця, виконані із золотих сплавів. Щоправда, їх дозволяли одягати лише можновладцям.
Середньовіччя й наші дні
Середньовіччя перетворило золоті прикраси на символ заможності, влади й королівського аристократизму. Наприклад, корона, виготовлена з чистого золота й прикрашена дорогоцінним камінням, символізувала розсудливість, досвідченість і справедливість обраного монарха.
Бурхливий розвиток ювелірної справи припав на 16-17 ст. Вже тоді в Європі почали з’являтися перші каталоги з прикрасами. Таку книжку створювали в єдиному екземплярі, куди додавали всі найновіші моделі й найпопулярніші ювелірні прикраси. Таким чином європейцям вдалося налагодити масове виробництво однакових золотих виробів. У 1830-х роках розвинулася тенденція дарувати не просто прикраси, а спогади й згадки про важливі моменти в житті. Тоді й з’явилися медальйони з фото всередині, фамільні персні, коштовні сережки, які передавалися у спадок. За цією ж тенденцію розвивалася ювелірна індустрія впродовж наступних віків. Тож тепер тематичні намистини, нанизані на класичний браслет-основу, також стають нагадуванням про визначні дні й події.