Провізорам доводиться часто вислуховувати скарги відвідувачів аптек на сильний біль у грудях. Звичайно, можна припустити, що пацієнт має захворювання серця.
Але майже в 40% випадків причиною болю є остеохондроз хребта, особливо шийного та грудного відділів. Важливо з'ясувати справжню причину болю, щоби порекомендувати необхідні ліки
Розпитуючи клієнтів, першостольникам слід обов’язково уточнювати особливості виникнення та поширення болю у грудній клітці та за грудиною. Можливо, що біль такої локалізації обумовлений остеохондрозом хребта (ОХП). Вони отримали назву вертеброгенної кардіалгії (від латів. vertebrа – хребет).
Для ОХП характерне періодичне загострення больових відчуттів, їх взаємозв’язок із незручним рухом, підйомом тяжкості, тривалим перебуванням у незручній позі або переохолодженням. Відвідувачі аптеки описують болі як стягуючі, оперізуючі, пекучі, стріляючі.
Інтенсивність вертеброгенних кардіалгій значно посилюється при рухах, що спричиняють натяг нервових корінців та розтяг м’язів у ураженій зоні. Наприклад, нахил тулуба вправо при переважному ураженні нервових закінчень та суглобів хребта з лівого боку може викликати такий різкий больовий «простріл», що пацієнти мимоволі скрикують та затримують дихання.
Допоможе співробітникам аптек визначити причину болю в грудній клітці та відповідь пацієнтів на питання про те, чи є у них болючість під час хребта та міжреберних проміжків під час обмацування. Цей симптом характерний для ОХП і часом настільки сильно виражений, що пацієнти самі скаржаться на неможливість провести навіть легкий масаж спини та появу припухлостей у місці локалізації болю. Ці «припухлості», «кульки» або «кісточки» під шкірою — не що інше, як напружені дрібні м’язи і дистрофічно змінені зв’язки.
Хворе серце, тендітні кістки
Біль у грудній клітці при ішемічній хворобі серця (ІХС) може бути дуже схожим на вертеброгенні кардіалгії. Але порушення коронарного кровообігу, як правило, супроводжується поширенням болю в ліву руку з онімінням кінчиків пальців, слабкістю, почуттям нестачі повітря, блідістю. Симптоми посилюються при фізичному навантаженні, підйомі сходами, переживаннях.
Після прийому нітрогліцерину або похідних ментолу прояви ІХС значно полегшуються або повністю усуваються. При болях, пов’язаних із патологією хребта, ці препарати не мають знеболювального ефекту.
Особливої уваги вимагають біль у грудній клітці при остеопорозі. Підвищена крихкість кісток при порушенні процесів їх мінералізації нерідко призводить до компресійних переломів нижніх грудних хребців, тривалих упертих болів, викривлення хребта. Найбільш високий ризик розвитку таких змін у жінок старше 45 років у зв’язку з фізіологічними гормональними перебудовами та настанням клімактеричного періоду.
Вибираємо препарат
Основу медикаментозної терапії вертеброгенних кардіалгій складають нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ). Адже необхідно не тільки швидко усунути болючі відчуття, але й домогтися відновлення максимальної рухливості в суглобах, уникнувши при цьому розвитку побічних дій медикаментів при їх тривалому застосуванні. З усіма цими завданнями з успіхом справляються НПЗЗ нових поколінь – інгібітори ЦОГ-2. Безумовним лідером серед них є целекоксиб, який належить до групи специфічних високоселективних інгібіторів ферменту. При вертеброгенних кардіалгіях целекоксиб слід вважати препаратом вибору, особливо для пацієнтів з ІХС та артеріальною гіпертензією, оскільки його прийом не супроводжується підвищенням ризику ускладнень з боку серцево-судинної системи.
Особливості діагностики
Коли пацієнт має симптоми як остеохондрозу хребта, так і ішемічної хвороби серця, найбільш цінними діагностичними методами, що дозволяють визначити ступінь ураження міжхребцевих суглобів, є комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія. А для визначення ступеня ураження серця необхідні пролонгована ЕКГ-діагностика (холтер), а також ЕКГ з різними пробами навантаження.