Росія запускає по мирних містах України дрони-камікадзе. Починаючи з 7 грудня атаки іранськими безпілотниками посилилися, кажуть представники Повітряних сил Збройних сил України.
Не тільки вище українське керівництво, а й країни-союзники вважають, що Тегеран має розділити з Москвою відповідальність за знищені будинки, вбиті сім’ї та зруйновані долі в Україні, інформує .
Атака іранськими дронами-камікадзе України в ніч з 18 на 19 грудня була найпотужнішою за весь час їхнього застосування російськими військами. І хоча основна маса “Шахедів” збивається силами українських зенітно-ракетних військ, Москва домовилася з Тегераном про нову партію смертоносної зброї. Про це 19 грудня повідомив президент України Володимир Зеленський під час виступу на зустрічі лідерів Об’єднаних експедиційних сил Сполученого Королівства.
За три тижні грудня українські захисники збили 67 іранських дронів-камікадзе в повітряному просторі України. За словами спікера Повітряних сил України Юрія Ігната, після тривалої паузи російська армія справді стала інтенсивніше запускати дрони по Україні. Він уточнив, що географія запусків змінилася.
“У нас, власне, з 7 грудня — 67 збитих БПЛА цього типу. Це тільки збитих. Не все вдається збивати, іноді це 100% збитих. Запуски проводять вони зараз уже з іншої локації, раніше був окупований Крим і Херсонська область. Зараз точки запуску перемістили в Краснодарський край — східне узбережжя Азовського моря. Саме звідти “Шахеди” летять по нашій території”, — повідомив Юрій Ігнат.
Посол Великої Британії в ООН Барбара Вудворд 9 грудня заявила, що Росія намагається отримати від Ірану більше зброї, зокрема сотні балістичних ракет, і пропонує Тегерану натомість безпрецедентний рівень військової та технічної підтримки.
“Із серпня Тегеран передав Москві сотні БПЛА, порушивши міжнародне право. Росія використовувала ці іранські безпілотники для вбивства мирних жителів і незаконних ударів по цивільній інфраструктурі, знищуючи будинки, енергопостачання, школи, лікарні. Зараз Росія намагається отримати більше зброї, включно із сотнями балістичних ракет. Натомість Росія пропонує Ірану безпрецедентний рівень військової та технічної підтримки. Ми стурбовані тим, що Росія має намір надати Ірану більш сучасні військові компоненти, що дасть змогу Ірану зміцнити свій військовий потенціал”, — акцентувала посол.
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес під час виступу 20 грудня в парламенті прямо сказав, що Іран став головним військовим покровителем Росії.
У листопаді на вимогу союзників Іран визнав, що поставив Москві безпілотники, але сказав, що вони були відправлені до війни з Україною. Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя під час засідання 9 грудня заперечував, що російські військові використовують дрони з Тегерана.
Велика Британія, США та Європейський Союз запровадили санкції проти іранських військових та оборонних представників, які, як вважається, причетні до постачання іранських безпілотників. Також країни-союзники звернулися до ООН із проханням направити в Україну експертів для огляду збитих безпілотників. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив на початку грудня, що Організація Об’єднаних Націй вивчає “наявну інформацію” щодо звинувачень у тому, що Іран постачав Росії безпілотники. Не дочекавшись відряджання комісії в Україну, США на останньому засіданні 19 грудня виступили з критикою на керівництво ООН і заявили, що Гутерріш піддався погрозам Росії.
“Росія вперше почала використовувати іранські безпілотники наприкінці літа минулого року. Україна належним чином повідомила про це порушення в Організацію Об’єднаних Націй. Інші країни, включно зі США, відтоді надали ООН додаткову інформацію та аналіз цього порушення. Ми шкодуємо, що ООН не провела нормального розслідування цього порушення. Протягом семи років мандат ООН щодо подання доповідей про виконання резолюції 2231 був чітким і не викликав сумнівів. Ми розчаровані тим, що секретаріат, вочевидь, піддавшись російським погрозам, не виконав мандат на розслідування, який дала йому Рада”, — наголосив заступник посла США в ООН Роберт Вуд.
Як повідомляє агентство Reuters, постійний представник Росії в ООН Василь Небензя заявив 19 грудня Раді Безпеки, що представники ООН “не повинні поступатися тиску з боку західних країн” і що “будь-які результати цього псевдорозслідування не дійсні”. Такими заявами Кремль дедалі далі заганяє себе в кут, оскільки дедалі більше країн і міжнародних організацій визнають Росію країною-терористом.