Вчені-кардіологи виявили ключовий білок, який допомагає серцю регулювати потік кисню та кровотік, відновлюючи ушкодження.
При інфаркті запускаються біохімічні процеси, які призводять до пошкодження серця — відбуваються втрати у тканинах та м’язах, перебої з надходженням крові та потоком кисню. Оскільки серце не дуже добре відновлюється, кардіологи шукають способи, як йому допомогти і мінімізувати шкоду.
Американські вчені з Університету штату Каліфорнія в Сан-Дієго разом з німецькими колегами виявили, що у відновленні серця і, відповідно, у покращенні виживання пацієнтів ключову роль відіграє білок MANF — мезенцефалічні астроцити нейротрофічного фактора. Він може виправляти пошкоджені і навіть реконструювати інші втрачені білки, виконуючи роль білкового регулятора.
— Чим сильніше пошкоджено ваше серце, тим гірший прогноз у довгостроковій перспективі, тому саме на цьому зосереджено наше дослідження, — зазначив керівник дослідження Кріс Глембоцький . — Ми вивчаємо, як зробити серце стійкішим до пошкоджень від інфаркту, що покращить одужання пацієнтів.
При стандартному підході багатьом пацієнтам після інфаркту вставляють стенти, щоб відкрити заблоковані артерії, що у довгостроковій перспективі. Але приплив кисню має недоліки.
— Кисневий сплеск, який виникає, коли імплантується стент, «оглушує» клітини серця, і деякі з них помирають, що збільшує непоправні пошкодження. Ми знайшли білок, який може мінімізувати цей стрес, — пояснив учений.
Вчені провели експерименти на генетично модифікованих мишах, викликаючи інфаркт і спостерігаючи, як вони будуть відновлюватися з білком MANF і без нього. Виявилося, що у присутності MANF тварини відчували себе набагато краще.
Виявилося, що MANF зменшує рівень початкового окислювального стресу після інфаркту, що супроводжується руйнівним ефектом надлишку кисню.