Кремль готується до проведення саміту Росія - Африка. Він запланований на липень 2023 року. Влада дуже розраховує на допомогу країн Африканського континенту. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров вдруге за останні пів року влаштував турне Африкою.
Але, попри всі зусилля путінського оточення, африканські країни не поспішають на ділі висловлювати свою підтримку, повідомляє FREEДОМ.
Війна проти України обмежила коло політичних союзників Москви і зробила Росію світовим ізгоєм. Підтримку Кремль шукає в африканських країн. Торік під час голосування на Генеральній асамблеї ООН за резолюцію із закликом не визнавати незаконну анексію Росією українських територій, кілька країн цього континенту утрималися або навіть проголосували проти. Але Кремль хоче більшого.
За пів року глава російського Міністерства закордонних справ уже вдруге здійснює дипломатичне африканське турне. Його риторика не змінюється, мовляв, це західні санкції провокують там голод. Він нагадує про тісну співпрацю африканських країн ще з Радянським Союзом, який протиставляв себе колоніальним імперіям минулого. Росія вважає себе спадкоємицею і продовжує грати на пережитій африканськими народами травмі колонізації. А ще списує борги.
У 2019 році президент РФ Володимир Путін заявив, що списує борги країнам Африки, що накопичилися за майже 30 років. Сума — понад 20 млрд доларів. Проте Кремль досі не може домогтися від континенту допомоги і підтримки не на словах, а на ділі.
“РФ не здатна фізично задовольнити забаганки тих африканських країн, на які вони мають свої політичні види. Країни Африки, особливо частину нестабільної Африки, цікавить доступ до російського озброєння, а особливо в кредит, щоб озброєння можна було отримати вже сьогодні, а платити за нього колись потім. Цей компонент, а він ключовий, у роботі з цим континентом РФ дати не може, бо в неї самої бракує вже озброєння, і заводи військові РФ працюють уже в 3-4 зміни, щоб хоча б свої потреби покрити”, — коментує Буряченко.
Наприклад, загальний обсяг гуманітарної допомоги, який США виділили Африці торік, становив, як мінімум, 6,5 млрд дол. Тобто, на відміну від Росії, Сполучені Штати пропонують африканським державам конкретну допомогу.
На вплив в африканському регіоні претендує і Китай. Якому теж є, що запропонувати країнам, що розвиваються.
“Китай, крім того, що пропонує ідеологію, проте вони теж дають капітал, і це ключове, і дають технології. Річ у тім, що Росія сама, путінська Росія, переконала себе в тому, що вони щось виробляють. Але якщо навіть у їхньому автомобілі “Лада” є західні комплектувальні, без яких ти не можеш зібрати цей автомобіль, то у них немає нічого. Це велика бензоколонка, у яких немає високоємних технологій”, — сказав політичний аналітик Олексій Біловол.
Країни Африки отримують преференції від Москви, але разом із цим ніхто з них не дає обіцянок відмовитися від співпраці із Заходом і вступити в об’єднання з Кремлем.
“Для того, щоб тебе поважали, потрібно, щоб ти поважав або як мінімум щось із собою приносив. Що дають американці, крім так званої м’якої сили? Технології, репутацію, контракти і можливості. Радянський Союз дав би начебто те саме, тільки все це виглядало, що ви будете це отримувати тільки поки будете покірно мене слухатися. І в таких умовах це не партнерські відносини, це відносини васала і пана. І коли Москва думає, що нагадує їм, що ось Радянський Союз дуже багато вклав у вас ресурсів, ви ж тепер маєте бути вдячні, вони забувають про те, що не буде жодної вдячності. Максимально що буде — це використання”, — зазначає Біловол.
На думку аналітиків, скільки Росія не робитиме спроб відновити вплив на Африканському континенті, у неї не вистачить для цього аргументів. Адже вона — ненадійний партнер, її ніхто не поважає і вже практично ніхто не боїться.