За майже рік війни в Україні у військкомати прийшли добровільно чи отримали повістки багато чоловіків, які хочуть долучитися до лав ЗСУ. Однак на службу беруть не всіх, і основною причиною відмов стають супутні хвороби або погіршений стан здоров’я військовозобов’язаних.
Придатна людина до служби чи ні, вирішує тільки військово-лікарська комісія (ВЛК) під час медогляду.
Які хвороби серця можуть стати підставою для визнання чоловіка непридатним до військової служби.
Зауважимо, що загальний перелік громадян, які не підлягають призову, визначений у ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Законодавство країни передбачає низку хвороб, за наявності яких військовозобов’язаних чоловіків можуть тимчасово не взяти на службу або взагалі визнати непридатним і навіть виключити з військового обліку – у мирний та/або воєнний час.
Так, призовники, які мають певні захворювання, діляться на дві категорії під час війни:
– тих, хто отримує обмежену або відтерміновану придатність до служби. Їх можуть призвати, коли це знадобиться;
– людей із важчими захворюваннями, яких відносять до категорії непридатності та виключають зі списків на призов до служби.
Варто пам’ятати, що список захворювань, що дають змогу уникнути мобілізації під час війни суттєво вужчий, ніж у мирний час.
Які хвороби серця протипоказані для мобілізації?
Повний і детальний перелік захворювань та умов придатності чи непридатності призовників міститься у Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби).
Серед них виділяють хвороби системи кровообігу, зокрема:
– некоронарогенні хвороби серця, що супроводжуються серцевою недостатністю: перикарда, міокарда, ендокарда, клапанного апарату, легеневе серце і порушення легеневого кровообігу (легенева емболія, усі форми легенево-серцевої недостатності, хвороби легеневих судин), усі форми кардіоміопатії, порушення серцевого ритму та провідності, дегенерація (дистрофія) міокарду, пролапс мітрального клапана та інші ураження клапанів серця, наслідки хірургічних втручань щодо вроджених або набутих вад серця;
– ішемічну хворобу серця (усі форми стенокардії, гострий та повторний інфаркт міокарда, їх ускладнення, атеросклеротична хвороба серця, аневризма серця, коронарної артерії, наслідки хірургічних втручань на судинах серця, імплантації штучного водія ритму та інші, що супроводжуються серцевою недостатністю);
– цереброваскулярні хвороби (субарахноїдальний, внутрішньошлуночковий, внутрішньочерепний (нетравматичний) крововилив, транзиторні церебральні ішемічні напади і споріднені з ними синдроми, інфаркт головного мозку, інсульт (геморагічний, ішемічний), його наслідки, закупорка, стеноз, емболія, тромбоз, аневризма прецеребральних, базилярної, сонної, хребтової артерій; церебральний атеросклероз, гіпертензивна енцефалопатія, наслідки хірургічних втручань).
Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються військовозобов’язані з:
– серцевою недостатністю II-Б-III стадії при некоронагенних хворобах серця;
– серцевою недостатністю II-Б-III стадії у разі ішемічних хвороб серця;
– гіпертонічною хворобою III стадії;
– цереброваскулярними хворобами, наприклад, інфарктом головного мозку або інсультом зі значними порушеннями функцій;
– з хворобами артерій, артеріол і капілярів, вен, лімфатичних вузлів (атеросклерози, тромбози, варикози тощо) зі значними порушеннями кровообігу і функцій.