Щодо розв’язаної Росією проти України повномасштабної війни нехай Китай зберігає хоча б нейтралітет. Головне, щоб він не постачав зброю Росії, і щоб утримувався від прямої участі в політичній і військовій підтримці Росії.
Таку думку сьогодні, 21 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко, коментуючи анонсовану на 24 лютого промову лідера Китаю Сі Цзіньпіня з його мирним планом щодо України.
“Я в цьому зв’язку пригадав у Мюнхені одного з представників американського істеблішменту, коли його запитали — чого чекати від цього китайського мирного плану — він дуже скептично оцінив його. Я буду більш делікатний, політкоректний. Я зазначу, що, найімовірніше, буде заклик до припинення вогню. Буде, як кажуть деякі джерела, тези про визнання суверенітету, територіальної цілісності України, що відповідає нашим інтересам”, — сказав він.
Разом із цим, каже політолог, може бути теза, яку вже зараз оцінюють дуже критично. Це теза або заклик припинити постачання зброї сторонам, що воюють.
“І тут тема дуже суперечлива, тому що американці вже звинуватили Китай, це викликало таку зараз перепалку, що Китай готується таємно постачати летальну зброю Росії. Китай це спростовує, але дискусія вже триває на цю тему. Але в умовах, коли в Росії оборонний потенціал, запас зброї набагато більший, до речі, внаслідок, зокрема, свого часу і Будапештського меморандуму, коли Україна погодилася на передання частини зброї, зокрема і стратегічних бомбардувальників, які були на нашій території, Росії в обмін на гарантії безпеки. Вони не були виконані. Чому і необхідне членство в НАТО, зміцнення нашої армії — це реальні гарантії безпеки. А зараз, якщо говорити про те, що припиняйте постачання зброї, так у Росії зброя є ще, нехай стара радянська, якась своя, і наші території частково окуповані, частково зруйновані, це буде на користь Росії. Тому така частина мирного плану для нас буде неприйнятною”, — пояснив Фесенко.
Також він припустив, що в плані може бути заклик не використовувати ядерну зброю.
“Якщо там буде заклик не використовувати ядерну зброю у військовому конфлікті, а такі заклики з боку Китаю вже були, ось це буде вагомо, це вже, звичайно, на адресу Росії. Тому моє ставлення, поки що не знаємо в деталях цей план, але, я думаю, він може бути неоднозначним, там можуть бути пункти, які можна вітати, але можуть бути ідеї, пропозиції, які не цілком відповідають нашим інтересам і які навряд чи допоможуть закінченню війни”, — каже Фесенко.
За його словами, під час підготовлення мирного плану китайці провели зондаж позицій щодо окремих ініціатив. Окремі ідеї проговорювалися із західними лідерами і з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. Китайці дотрималися принципу — не можна обговорювати Україну без України.
“Що важливо — спочатку до Мюнхена поїхали, спочатку обговорили і з Україною, і з західними лідерами, а потім Ван І (голова канцелярії комісії ЦК Комуністичної партії Китаю у закордонних справах, — ред.) поїхав до Москви, а не навпаки. Китайці візьмуть до уваги позицію і України, західних лідерів, позицію Росії теж, звичайно, візьмуть до уваги. Можливо, внесуть якісь корективи у свої мирні пропозиції. Почекаємо, які будуть представлені конкретні ініціативи. Я не думаю, що під час візиту Ван І вирішувалися якісь питання про пряму підтримку Росії. Я думаю, Китай діятиме обережно. І це традиційна китайська мудрість “Не поспішати”, і скоріше грати на ослаблення своїх супротивників, а не влазити самим у конфлікти”, — резюмував Володимир Фесенко.