У МЗС України закликають ЄС посилювати санкційну політику проти Росії й готувати 11 пакет санкцій. Є ще достатньо велика низка галузей, де можна було б запровадити обмеження проти Росії.
Таку думку 24 Каналу висловив політолог Володимир Фесенко. За його словами, було б наївно думати, що санкції можуть змусити Москву припинити війну проти України.
Адже, як свідчить міжнародний досвід, обмеження у повному обсязі не спрацювали ні проти Північної Кореї, ні проти Ірану. Однак продовжувати санкційний тиск на Росію вкрай важливо.
"Ефект санкцій полягає не у тому, що вони дають якийсь абсолютний результат, а у послабленні економіки та військового потенціалу Росії", – пояснив Фесенко.
Санкційна тактика Заходу
За словами політолога, тактика санкцій у нинішній ситуації полягає у тому, що обмеження проти Росії поступово посилюються. Західні союзники України шукають слабкі місця або ті "шпарини", де Москва намагається обійти санкції. Саме у таких сферах і посилюється санкційний тиск.
"Наприклад, ми бачили посилення санкцій наприкінці 2022 року та на початку 2023 року. Йдеться про обмеження у нафтовій та газовій сферах. Це саме ті галузі, де Росія отримує найбільше грошей", – зазначив Фесенко.
Він наголосив, що запровадження цінової стелі на нафтопродукти вже призвело до дефіциту у російському бюджеті.
"Також з лютого 2023 року почала діяти повна заборона на постачання російської нафти у країни Європейського Союзу", – додав політолог.
Головне завдання – перекрити для Росії шляхи обходу санкцій
Як зазначив Фесенко, ще залишаються достатньо великі обсяги торгівлі з Росією. На думку політолога, у цьому плані також поступово будуть вводитися обмеження.
Країна-агресор намагається купувати заборонені товари через посередників та треті країни. Захід прагне цьому протидіяти.
Також якщо у 2022 році у Туреччині та Казахстані активно використовувалися російські платіжні картки "Мир", зараз це вже неможливо.
Проблема Китаю
Політолог наголосив, що зараз велику проблему становить Китай, який активно торгує з Росією. Хоча великі китайські компанії, які працюють на західних ринках, уникають співпраці з Москвою, щоб не потрапити під санкції з боку Заходу.
"Зараз увага США та інших західних країн буде зосереджена на китайських компаніях, які все ще торгують з Росією або через які Москва отримує заборонені товари, особливо військові компоненти", – сказав Фесенко.
Прогалина у санкціях
Фесенко вважає, що існує велика прогалина у санкціях, пов'язана з атомною енергетикою. Зокрема, потрібно вводити санкції проти "Росатому". Адже це велика російська компанія, яка розвиває атомну енергетику за межами Росії.
Він припустив, що через вплив на АЕС росіяни можуть шантажувати Туреччину та керівництво країн Європи. Аби уникнути цього, потрібно ввести жорсткі обмеження проти "Росатому".
Санкції проти Росії: коротко
Європейський Союз офіційно затвердив десятий пакет санкцій проти Росії 25 лютого. До 10 пакету санкцій увійшли 121 фізична та юридична особа, а також обмеження, які стосуються торгівлі та пропагандистських ЗМІ.
Спікер Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко наголосив, що Євросоюз має якнайшвидше розпочати підготовку до ухвалення 11 пакету санкцій проти Росії.
Представник українського МЗС вважає, що до нового пакету санкцій мають увійти обмеження діяльності корпорації "Росатом", ІТ-технології, продаж діамантів та морська логістика.