Росію майже прибрали з ринку газу - підсумки засідання міністрів енергетики країн ЄС
На засіданні міністрів енергетики країн Європейського Союзу, яке відбулося в Брюсселі (Бельгія) 28 березня, однією з тем була підтримка українського енергетичного сектору.
Головувала віцепрем’єрка і міністерка енергетики, бізнесу та промисловості Швеції Ебба Буш. Вона заявила, що ЄС уже ухвалив низку рішень щодо підтримки енергетичного сектору України. Йдеться, зокрема, про постачання близько 5 млн позицій різного обладнання та матеріалів. Про це повідомляє спецкореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
За його словами, учасники зустрічі міністрів енергетики країн ЄС дійшли висновку, що Росія використовує енергетику як зброю, тому необхідно всіляко знижувати її вплив у цій сфері в Європі.
Під час цієї війни, цього жахливого і незаконного вторгнення Росії до України ми по-справжньому бачимо, як сектор енергетики стає зброєю, як енергетичний сектор — на передовій цієї війни, — заявила Буш.
Україна офіційно ще не член ЄС, але зустріч почалася з круглого столу з українським міністром енергетики Германом Галущенком.
Зараз важливими є кілька напрямків, які ми обговорювали в деталях. Перше — не дозволити росіянам уникнути санкцій. Що ще дуже важливо — посилити санкції. Тому ми обговорювали як це зробити і де. Дуже важливий напрямок — це атомна енергетика. Ми обговорювали детально, як вплинути на країни, як вплинути на виробників у кількох країнах, які, як і раніше, залежні від російського палива, — повідомив він.
Російське вторгнення показало, що Москва не просто ненадійний партнер у постачанні енергоресурсів, а відверто небезпечний. Європейці зробили висновки.
Загалом споживання газу Європейським Союзом скоротилося на 19,3% у проміжку від серпня 2022 до січня 2023 року. Зниження нашого попиту на газ дало нам змогу заповнити наші сховища, тримати ціни низькими і гарантувати збільшення постачання енергії, — сказала міністерка енергетики, бізнесу та промисловості Швеції.
Поки в Москві розповідали про Європу, що замерзає, місце Росії на енергоринку зайняли інші країни, які б’ють рекорди з постачання.
Постачання з Норвегії зросли на 10 млрд кубометрів, до 90 млрд кубічних метрів газу торік, зробивши Норвегію нашим найголовнішим постачальником газу. Імпорт скрапленого газу торік із 80 млрд кубометрів у 2021 році — до 135 млрд кубометрів торік. І ми очікуємо, що це триватиме й у 2023-му. США стали головним постачальником скрапленого газу з 56,4 млрд кубометрів газу, і це на 34 млрд кубометрів більше, ніж 2021 року, — поінформувала європейська комісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон.
Поки Росія втрачає ринок, Україна, як США і Норвегія, нарощуватиме свої постачання енергії до ЄС. Попри безперервні атаки на українську електрогенерацію, вона не тільки вистояла, але й нарощує виробництво електроенергії та готова заробляти на європейському ринку.
Ми вирішили далі збільшити можливості імпорту з України до 850 мегаватів замість 700 мегаватів зараз. Це всього лише один крок, але це точно прогрес. Також я поінформувала міністра про план з доправлення сонячних панелей до України, щоб гарантувати, що лікарні та інша цивільна інфраструктура матимуть електрику, якщо навіть Росії вдасться тимчасово знищити мережі. І я також висловила свою стурбованість ситуацією навколо Запорізької атомної станції — Росія продовжує демонструвати неповагу до міжнародних конвенцій з ядерної безпеки, — повідомила Сімсон.
На цьому тлі триває діалог щодо введення санкцій проти ядерної енергетики Росії. З ринку газу її вже майже прибрали.