Верховна Рада 11 квітня ухвалила в цілому закон №2911-IX (законопроєкт №8064), який регулює можливості боржників розпоряджатися коштами з арештованих рахунків. Текст цього документу розміщено на сайті Верховної Ради.
Закон передбачає, що на період дії воєнного стану фізичні особи - боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби (або приватними виконавцями), можуть щомісяця здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму, що не перевищує двох мінімальних зарплат на 1 січня поточного року (зараз це 6 700 грн х 2 = 13 400 грн).
Також боржники, на кошти яких накладено арешт, можуть сплачувати податки та збори без урахування такого арешту, але за умови, що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій.
У разі накладення арешту на кошти, які розміщені на декількох поточних рахунках фізичної особи - боржника в одному банку або на поточних рахунках однієї особи в різних банках, для здійснення видаткових операцій має бути визначений лише один поточний рахунок такого боржника лише в одному банку.
У разі наявності декількох виконавчих проваджень щодо однієї фізичної особи – боржника, для усіх виконавчих проваджень визначається один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій.
Для визначення такого поточного рахунку боржник звертається до органу державної виконавчої служби (або приватного виконавця), який наклав арешт на кошти, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.
Заява може бути подана в паперовій формі або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених законом "Про електронні документи та електронний документообіг".
У заяві необхідно зазначити номер поточного рахунку, який фізична особа - боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, у якому відкрито цей рахунок.
Боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.
Державний або приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання такої заяви від боржника виносить постанову про визначення поточного рахунку боржника у банку для здійснення видаткових операцій та не пізніше наступного робочого дня надсилає відповідну постанову банку.
До ухвалення цього закону боржники, заборгованість яких складала не більше 100 тис. грн, були захищеними від арешту коштів на власних рахунках, а кредитори (стягувачі таких боргів) були позбавлені можливості задовольнити свої вимоги за рахунок арешту і списання коштів.
У той же час боржники з сумою боргу більше 100 тис. грн, навпаки, були позбавлені можливості знімати кошти зі своїх арештованих рахунків, щоб забезпечувати основні потреби життєдіяльності.
Фактично, відбувалася дискримінація боржників за майновою ознакою.
Як повідомлялося, у 2022 році банки на 37% зменшили кількість судових позовів до проблемних боржників у порівнянні з довоєнним 2021 роком.