Голова МСЗ України – спантеличений тим, що ЄС гальмує спільну закупівлю боєприпасів для України.
Адже ця бездіяльність – для України вимірюється людськими життями, зазначив Дмитро Кулеба у себе у твіттері.
Раніше видання Politico розповіло про суперечку між представниками Франції та Польщі. Вона відбулася напередодні, коли посли країн ЄС не змогли домовитися щодо спільних європейських контрактів закупівлі снарядів для потреб ЗСУ. Хоча загальна схема закупівлі вже схвалена. І вона передбачає 2 мільярди євро на закупівлю протягом року 1 мільйона артилерійських снарядів.
Однак дві країни не можуть домовитися, чи треба включати в цю програму виборників із країн, які не входять до ЄС. Зокрема, Великої Британії та Сполучених Штатів. Адже у США планують ушестеро збільшити виробництво снарядів, і для допомоги Україні, і для запасу в потенційних майбутніх конфліктах. Про завод із виробництва снарядів 155 мм – у сюжеті журналістки "5 каналу" Нонни Стефанової.
У Скрентоні виробляють корпуси снарядів. А от у Мідлтауні, штат Айова – ці корпуси наповнюють вибухівкою. У збільшення обсягів виробництва Сполучені Штати інвестують майже півтора мільярда доларів. Нарощують запас – і для допомоги Україні у боротьбі з російським агресором, і для потенційних конфліктів у майбутньому, наприклад – із Китаєм.
"Виробництво боєприпасів калібру 155 міліметрів має багато виробничих процесів. Ми починаємо з отримання сталі у брусах. Вони важать близько 900 кілограмів. Ми ріжемо бруси в заготовки, потім їх нагріваємо, куємо, обробляємо, фосфатуємо і фарбуємо. Позаду мене стоїть готовий виріб, пофарбований у зелений колір. Він важить приблизно 35 кілограмів. Це лише сталева оболонка – а буде снаряд, він чекає на відправлення до армійського заводу боєприпасів у штаті Айова. Там його начинять, зберуть і запакують", – каже представник командування Скрентонського армійського заводу боєприпасів Річард Гансен.
У січні цьогоріч Сполучені Штати вирішили вшестеро збільшити виробництво боєприпасів – для безстрокової допомоги українській армії. Щомісяця заводи США виготовляють понад 14 тисяч снарядів. А вже до кінця цього року вироблятимуть понад 24 тисячі. Далі ж цю цифру планують збільшити утричі – до 90 тисяч снарядів на місяць. Ініціативу підтримують не лише американські високопосадовці, а й жителі США. Зокрема і Скрентону.
"Дані про обсяги запасів зазвичай не є відкритими для громадськості. Але я знаю про занепокоєння, що деякі види боєприпасів – вичерпуються. Завод у Скрентоні справді має можливість збільшити темпи виробництва. На сьогодні укладено контракт на виробництво приблизно 11 000 боєприпасів калібру 155 міліметрів на місяць, і цей обсяг можна значно збільшити. Одна з чудових переваг державної промислової бази – можливість робити це без тривалого процесу укладання контрактів", – каже представниця Центру стратегічних і міжнародних досліджень Цинтія Кук.
Боєприпаси калібру 155 міліметрів переважно заряджають в американські гаубиці М777, які передали партнери, і вітчизняну артилерійську систему "Богдана". А також іноземні САУ "Краб", "Сезар", "Зузана-2", "Панцергаубіце 2000" та кілька інших систем, наданих нам західними партнерами. Від початку повномасштабного вторгнення США передали Україні понад мільйон боєприпасів калібру 155 міліметрів. Але вони потрібні постійно, і дедалі більше. Як повідомляє видання The Wall Street Journal із посиланням на Міноборони України, українські військові використовують понад 90 000 набоїв калібру 155 мм на місяць.