Військова агресія Росії спрямована не лише проти України.
За останні 30 років постраждали щонайменше ще дві незалежні держави: Молдова та Грузія. Окрім відкритих бойових дій, РФ десятиліттями намагається підривати систему безпеки в Європі, повідомляє FREEДОМ.
Спроби послабити НАТО та ЄС, на думку члена комітету Бундестагу з Європейського Союзу Тобіаса Вінклера, є частиною стратегії гібридної агресії Російської Федерації проти Заходу.
Повномасштабна війна, розв’язана Росією проти України, стала сигналом для Європи. У ЄС зрозуміли, що також опинилися у небезпеці. Гібридні загрози РФ у сфері міграційної політики, енергетики, кібербезпеки стали новими викликами для країн Євросоюзу. Їх уперше обговорили на безпековому форумі, який відбувся 21 березня.
“Незаконна загарбницька війна Росії проти України стала для нас тривожним сигналом. Ми зробили те, що було немислимо ще кілька місяців тому. Це підвищило інтерес та відкрило можливості для нових форм співробітництва. Ми будуємо міцну європейську оборону. Ми будуємо здібнішу Європу для захисту своїх цінностей та інтересів. Ми просуваємося вперед у питаннях безпеки та оборони”, — запевнив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
Можливе розміщення ядерної зброї у Білорусі та на території тимчасово окупованого Криму також є прямою загрозою міжнародному порядку.
“Військова агресія Росії спрямована не лише проти України, її наслідки відчувають на собі країни Європи та світу. Це стосується міграційної кризи, енергетичного та продовольчого шантажу, кібератак, пропаганди та дезінформації. І це далеко не повний список інструментів, які використовує Росія сьогодні”, — наголосив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко на зустрічі із представниками делегації ЄС.
Влада Ірландії в червні планує провести безпековий форум, щоб дізнатися думку громадськості в питанні подальшого збереження військового нейтралітету. Ірландія може стати п’ятою країною, яка внаслідок війни Росії проти України може відмовитися від такого статусу.
“Ситуація в галузі міжнародної безпеки значно змінилася за останній рік. Ми стали свідками кричущої та грубої зневаги міжнародним правом з боку Росії. Прихильність Ірландії до міжнародного порядку, що ґрунтується на правилах, і наша традиційна політика військового нейтралітету не звільняють нас від необхідності реагувати на цю нову реальність”, — заявив глава Міністерства закордонних справ Ірландії Мішель Мартін в інтерв’ю інформаційному агентству Reuters.
Посли ЄС схвалили створення цивільної місії у Молдові, щоб допомогти протидіяти загрозам з боку Росії, а Болгарія на початку квітня опублікувала великий звіт щодо агресії Москви проти України. Дії РФ аналітики назвали загрозою для глобального світу. У звіті згадується активізація російської підривної гібридної діяльності, ризики у сфері кібербезпеки та використання енергії як активної зброї у військово-політичній кампанії.
“Мета цих дій спрямована насамперед на створення внутрішньополітичної дестабілізації та громадського протистояння; перешкоджання ухваленню рішень щодо посилення потенціалу стримування та оборони Союзу; зменшення солідарності та підтримки України та надання своєчасної та ефективної військової допомоги; і на залежність від постачання російських енергоносіїв, що триває”, — йдеться у звіті Держоборони та Збройних сил Болгарії.
Кремль намагається розколоти Європу зсередини, використовуючи для цього агентів впливу. Для просування проросійських настроїв організовує акції, спрямовані на припинення підтримки України. Зупинити цю гібридну загрозу для Європи може лише перемога України у війні, розв’язаній Росією.