Головний результат телефонної розмови між президентом України Володимиром Зеленським і главою КНР Сі Цзіньпіном у тому, що ця розмова відбулася. Сам факт цієї розмови.
Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Я нагадаю, що саме українська сторона виступала від самого початку, щойно з’явилася так звана позиція Китаю стосовно війни між Росією та Україною, яку, до речі, в Китаї не називають війною, а говорять про українську кризу, що ближче до російської позиції. Це зайвий раз говорить про те, що Китай не може бути тут абсолютно нейтральним. Але Китай — дуже впливова держава і в міжнародно-політичному плані, і в економічному, це один із головних наших торговельних партнерів”, — сказав він.
Фесенко нагадав про висунутий Китаєм “мирний план” щодо України, де деякі пункти збігаються хоча б за формою, а частина і за змістом із формулою миру Зеленського, але є й серйозні відмінності. Зокрема, що Китай пропонує припинення вогню.
“Але поки окуповано українські території, ми не можемо погодитися просто на припинення вогню. Тут є принципове протиріччя між нашою позицією, позицією Росії та позицією Китаю. Тож треба узгоджувати, треба порівнювати два ці плани, потрібні пояснення. Наприклад, перший пункт китайської позиції про те, що потрібно поважати суверенітет усіх країн, — чудово, тоді треба поважати суверенітет України і визнавати суверенітет України щодо Донбасу, Криму, частини Херсонської та Запорізької областей. Китай же претендує на відновлення суверенітету над Тайванем. Це треба обговорювати і порівнювати ці позиції”, — вважає політолог.
Сам факт розмови між лідерами двох країн Фесенко оцінює позитивно.
“Китай активно долучається. Не просто в обговорення теми війни між Росією і Україною, він намагається виступати в ролі мирного посередника і це нас влаштовує. Я думаю, що наш інтерес у тому, щоб Китай продовжував виступати в цій ролі, в ролі мирного посередника. А не в ролі військового союзника Росії. Це для нас головний аргумент. Я думаю, що в Україні мало в кого є ілюзія, що Китай допоможе встановити справедливий і надійний мир, вони навіть війну війною не називають. Вони перебувають в активному політичному, економічному протистоянні зі Сполученими Штатами, і нас вони сприймають як союзника США, хоча насправді це США наш союзник у протистоянні з Росією, тут інша логіка. Але для Пекіна така конфігурація”, — каже він.
Але для України, за словами політолога, важливо вести ці перемовини і з погляду нормалізації, активізації двосторонніх торговельно-економічних відносин, і для того, щоб намагатися знаходити зіткнення між формулою миру президента Зеленського і позицією Китаю.
“Це не швидкий процес, але, якщо Китай готовий виступати в ролі мирного посередника, чудово. Вони заявили, що не менш важливо і свідчить про серйозне ставлення Китаю до участі в перемовному процесі, що вони направлятимуть свого спецпредставника, як вони сказали, з комунікацій між ворогуючими країнами. Найімовірніше, це буде якась човникова дипломатія. Я думаю, що Україна готова брати участь у цих перемовинах, але з дотриманням активного захисту своїх персональних інтересів. Я думаю, під час розмови між Сі і Зеленським не просто відбувся обмін думками, але, я думаю, що українська сторона, президент України дали зрозуміти китайському лідеру, що Україна має свої інтереси та свої позиції в протистоянні з Росією, і Україна не йтиме на якісь поступки. Нам важливий не мир за будь-яку ціну, а мир, який відповідає інтересам України”, — підсумував Володимир Фесенко.