Для відновлення України після повномасштабної російської агресії будуть потрібні сотні мільярдів доларів.
ООН у співпраці з урядом України, Світовим банком і Єврокомісією підрахувала, що наразі ця сума становить 411 млрд дол. Армія країни-агресора зруйнувала житлові будинки, енергетичні станції, освітні заклади, культурні центри та музеї, церкви та об’єкти інфраструктури.
Київська школа економіки оцінила збитки української інфраструктури за рік повномасштабної війни майже в 144 млрд дол. А збитки для екології в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України попередньо оцінюють у 10 трлн грн, повідомляє FREEДОМ.
Так, унаслідок військової агресії Росії проти України зруйновано понад 140 тисяч будинків, 18 тисяч з яких — багатоповерхові. Житло і майно втратили близько 4,5 млн осіб. Понад тисячу закладів охорони здоров’я серйозно пошкоджено. Половина з них — лікарні. Деякі зруйновані на 90%. Допомогти у швидкому повоєнному відновленні України має аналог “плану Маршалла”. Про це під час Форуму партнерства США та України заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Питання відновлення України Шмигаль обговорив і з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн у Лондоні.
“Дуже продуктивна зустріч із прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. Ми обговорили підтримку ЄС для відновлення і реконструкції України напередодні конференції з відновлення України в Лондоні в червні. ЄС залишається непохитним у своєму прагненні допомогти Україні відновити країну”, — повідомила фон дер Ляєн у Twitter.
26 квітня Італія організувала двосторонню конференцію на підтримку відновлення України. Міністр закордонних справ Антоніо Таяні зазначив, що в цьому питанні Італія і вся Європа повинні продемонструвати підтримку України.
Серія міжнародних зустрічей, присвячених довгостроковому відновленню України, відбулася у Франції, Швейцарії, Варшаві чи Берліні ще торік.
“Цифри дуже великі. Ми вже говоримо про витрати на відновлення в розмірі 400 млрд євро. І я відчуваю, що витрати будуть ще більшими, тому що це ж не просто відновлення того, що існувало раніше. Але це не така вже й велика сума, порівняно з тим, що можуть відшукати міжнародні інститути”, — сказав професор глобалізації та розвитку Оксфордського університету Ян Голдін в інтерв’ю EuroNews.
Інвестувати в Україну вже сьогодні закликав президент України Володимир Зеленський на зустрічі з представниками американського штату Юта.
“У нас три цілі. Перша — це допомогти вам перемогти в цій війні. Друга — це гуманітарна допомога. І я пам’ятаю, що торік ми почали в серпні надавати гуманітарну допомогу на суму 100 млн дол. І, можливо, буде ще гуманітарна допомога з відновлення зруйнованих будинків. І тому ми хочемо допомогти економічно”, — запевнив президент Сенату штату Юта (США) Стюарт Адамс.
Норвегія вже виділила 378 млн євро на гуманітарну допомогу та відновлення України. Більша частина коштів піде на життєво необхідну гуманітарну допомогу народу України. А 143 млн євро спрямують на ремонт і обслуговування цивільної інфраструктури.
“Ми перебуваємо в тісному діалозі з владою в Україні, щоб гарантувати, що допомога дійшла до тих, хто її найбільше потребує. Загарбницька війна Росії щодня завдає немислимих страждань і широкомасштабних руйнувань. Наша підтримка допоможе полегшити становище українського народу, який так багато витримав”, — цитується прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере в заяві на сайті уряду Норвегії.
У червні в Лондоні відбудеться найбільша конференція з відновлення України. У центрі уваги учасників конференції будуть три напрямки: швидке відновлення, залучення приватного бізнесу до відновлення і розвитку української економіки та реалізація реформ.
Нагадаємо, німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд висловив думку, що термін “план Маршалла” стосовно України підходить як метафора, символ успішного повоєнного відновлення. За контекстом та виконанням відновлення України матиме більше відмінностей, ніж схожості з відновленням Європи після Другої світової війни.