U-News » press release » Який шолом ЗСУ використовують в Україні: коротка історія та сучасні тенденції
Всі новини

Який шолом ЗСУ використовують в Україні: коротка історія та сучасні тенденції

Багато з нас назавжди запам’ятали велосипедну каску, пробитою кулею снайпера — один з вічних символів Революції Гідності… Пройшло кілька місяців, і українцям знадобилися нові каски — цього разу справжні військові, потрібні добровольцям для захисту Донбасу. Вже тоді, у 2014-му, стало зрозуміло: Україні потрібні власна сильна армія, озброєння та амуніція. Зокрема, і власний шолом ЗСУ, адже волонтери фізично не здатні задовольнити шалений попит точковими закупками за кордоном. Розглянемо, чим зараз оснащують захисників України, і чи відповідає типова каска українського війська міжнародним стандартам безпеки. Забігаючи наперед, зазначимо: українські каски існують, і вони досить непогані. 

Початок війни з росією: які шоломи захищали українців?

Варто сказати відверто: до Революції Гідності, анексії Криму та бойових дій на сході українці не цікавилися питаннями захисту держави та не поважали армію. Тож причетні до питання оборони робили, що хотіли: розкрадали, що залишилось, браталися з ворогом, продовжували користуватися стандартами та ресурсами радянських часів. Відверто проросійські політики, кумівство, корупція — ця «трійця» сприяла деградації оборонного потенціалу.

Тому, коли виникла необхідність захищати державу, виявилося, що більшість ресурсів існує лише на паперах: склади порожні, а гроші давно вкрадені. Тож оснащувати українських захисників було нічим: більшість бійців воювала у тому, що доставляли з-за кордону українські волонтери. Та для об’єктивності варто згадати, який шолом ЗСУ могли б отримати бійці, якби держава більше опікувалася питаннями оборони.

 

Шолом ЗСУ М2 (НВП Темп-3000)

Дизайн для цієї каски розробники запозичили в американських шоломів типу ECH (Enhanced Combat Helmet), а також ACH (Advanced Combat Helmet). Для виробництва використали п’ять шарів, поєднавши арамід, поліетилен, ударостійкий пластик та інші спеціалізовані матеріали. Більшість моделей не передбачає зовнішніх кріплень, але в певних модифікаціях була можливість фіксації ліхтаря, приладу нічного бачення й відеокамери.

Виробник офіційно повідомив, що цей шолом ЗСУ успішно склав балістичні іспити в акредитованих лабораторіях України, а також (для об’єктивності) — у науково-дослідному інституті військового напрямку в Чехії. Мова йшла про те, що каска відповідає не лише українським стандартам, але й вимогам NATO. Відомо, що у 2014 році Міноборони мало закупити 10 тис. одиниць шоломів цього типу. Проте неясно, чи була проведена ця закупка.

Що привозили українським захисникам волонтери?

Як вже було сказано, покладатися на власний оборонпром Україна на початку війни з росією не могла. Тому переважна більшість захисників носила шоломи, привезені численними волонтерами. Серед цих моделей було кілька найрозповсюдженіших:

 

  • німецька каска Shubert M286. Тоді вона мала статус найкращої в Євросоюзі та найбільш популярної у світі. Має найвищий рівень балістичного захисту, здатна зупиняти пістолетні кулі та уламки, які рухаються зі швидкістю до 650 м/сек. Конструкція шолома складається з арамідного купола, підшоломника з наголов'ям зі шкіри та триточкового ременя підвісу. Комфортне регулювання розміру, якісна вентиляція та зручність при довгому носінні — основні переваги моделі;

  • американська PASGT. Насправді це вже «ветеран», адже модель створили у 80-х роках ХХ сторіччя. Проте вона коштувала недорого, а за якістю набагато випереджала шолом ЗСУ М2. Тож волонтерські партії касок PASGT на початку війни нараховували тисячі одиниць. Матеріал PASGT — органотекстоліт, який базується на 19 шарах кевлару. Каска досить важка (майже 2 кг), тож її неможливо носити довго (інакше поняття «голова відвалюється» набуває нових сенсів);
  • американська ACH MICH 2000 IIIA. Представник наступного покоління після згаданої вище PASGT. Легший шолом з кращими захисними властивостями, оптимізованою конструкцією та зручним чотириточковим ременем.

Шолом ЗСУ на сучасному етапі: які українські моделі отримують захисники?

Україна мала кілька років на підготовку до захисту від повномасштабного вторгнення російських окупантів. Чи встигли ми накопичити достатню матеріально-технічну базу? Висновки (сподіваємось) будуть зроблені після війни. Поки ж варто не критикувати, а концентруватися на здобутті перемоги.

Зараз до типових шоломів ЗСУ належать термостійка «Каска – 1М» від НВП «ТЕМП-3000» та «TOR» від ТОВ «КМ ДІСТІ». Це — повністю українська продукція, протестована та сертифікована за стандартами NATO. Її повноцінно випробували на військових базах ССО та десантників.

Кожен з шоломів оснащений системою фіксації BOА System. Це означає, що власникам доступне комфортне регулювання розміру під індивідуальні особливості. Балістичний захист забезпечується використанням араміду та надвисокомолекулярного поліетилену. Каски дозволено експлуатувати у різних температурно-кліматичних умовах. До комплекту кожного шолома йде «піксельний» кавер.

Виробники вказують, що технічні та тактичні характеристики шоломів ЗСУ відповідають найвищому рівню захисту від уламків за стандартом F6 NATO, а також вимогам 1А (ДСТУ) або  ІІІ-А (NATO), що означає захист від 9-міліметрових пістолетних куль.

Шолом ЗСУ є. Та чи його достатньо?

За свідченнями захисників України, які отримали шоломи ЗСУ, якість національної продукції висока. Проте нарікання є: каски все ще достатньо важкі. Тому бійці продовжують шукати альтернативи або ж купувати запасні шоломи. Особливо це актуально для захисників, які часто виходять на бойові операції, що тривають по кілька годин. Для таких умов потрібні легкі та максимально зручні каски.

 

Таким вимогам відповідають шоломи FAST з високим вирізом під зовнішні тактичні навушники. Це каски, створені для спецпризначенців. Вони характеризуються максимальним рівнем балістичного захисту, а ще створюють умови для ручного розміщення додаткового обладнання: від ліхтаря до тепловізора. Вага шоломів FAST коливається у межах 1,4-1,5 кг (це залежить від матеріалу, адже поліетилен трохи легший за арамід).

Купити шолом типу FAST в Україні можна у перевіреного продавця. Інтернет-магазин Ballistika офіційно закуповує та ввозить каски, виготовлені в Канаді. Оригінальна якість гарантується відповідними сертифікатами. Крім того, представники компанії навмання обирають шолом з кожної партії та перевіряють його якість на полігоні. Численні відгуки покупців свідчать: FAST — це найкращий шолом натівського зразка, який повністю відповідає сучасним потребам та викликам.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Стало відомо, які продукти різко підвищують рівень цукру в крові
36 613
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
18 124
Наречений скасував весілля через SMS коханої його 12-річній доньці: що вона написала
15 403
Російські пропагандисти вчергове зганьбилися, коли хотіли показати “кладовище знищеної української бронетехніки”
14 261
Мільйонер-жартівник склав заповіт, від якого плакало ціле місто
14 236
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
13 052
Російська тенісистка люто відгамселила себе ракеткою по голові
11 163
Високий холестерин: ознаки в ногах вкажуть на небезпечний стан
10 913
"Навіть нічого не пила": телеведуча Барбір насмішила конфузом зі штанями
10 213
Які продукти не можна мити перед приготуванням та вживанням у їжу: шкідливо і навіть небезпечно
8 773
Знайдено простий спосіб запобігти розвитку високого артеріального тиску
8 328
Від холестерину і для довголіття: простий, але корисний фрукт
7 767
Названо продукти, які підвищують рівень «поганого» холестерину
7 216
Зеленський розповів про "міст" до закінчення війни
0
Оксана Білозір у центрі подій на Курщині: що привело артистку до рф
0
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
0
Як продовжити термін служби турбованого двигуна: поради механіка
0
4 речі, які не можна залишати на передньому або задньому сидінні автомобіля
0
Мама-красуня, а батько — фанат Трампа: як виглядали в молодості батьки зірки Леді Гаги
0
Друзі Бреда Пітта розповіли, що спільного він має зі своєю новою нареченою
0
Демі Мур здійснила рідкісний вихід із трьома доньками від Брюса Вілліса
0
РФ знала про загрозу вторгнення до Курської області: чому в Кремлі нічого не вдіяли
0
Відома українська акторка вперше розсекретила новий роман і відреагувала на чутки про вагітність
0
Олександр Будько: як герой шоу "Холостяк" долав втому та виклики на шляху до кохання
0
Краще залишити на весну. Сім фруктових дерев, які не переживуть зиму: що не можна саджати восени
0
Агрономи поділилися хитрістю, як опалі яблука перетворити на цінне добриво для грядок
0
Маша Єфросініна у глибокому декольте влаштувала відверту зйомку в центрі Києва

Українська ведуча Маша Єфросініна поділилась відвертим ...

Фатальні помилки під час сексу, через які партнер може втекти

Під час заняття сексом варто окрім задоволення себе і ...

Кардіолог назвав продукт для сніданку, якого слід уникати гіпертонікам

Ваша дієта може відіграти величезну роль у різних умовах. ...