Кожна культура має свої особливості. В тому числі і особливі забобони. Щоби краще зрозуміти людей, які живуть у певній культурі, буває корисно вивчити і ці часом дивні уявлення про світ.
Так видання Culture Trip зібрало 9 забобонів українців , які можуть бути незрозумілими іноземцям. Дізнайтесь, які звичні для нас речі, можуть здатись гостям України дивними.
Стук по дереву
Сам по собі стук по дереву, щоби запобігти неприємностям і не наврочити, є поширеною в Європі традицією. Українська особливість цього звичаю полягає в тому, що ми, коли поруч нема нічого дерев’яного, починаємо стукати собі по голові. Пояснюють це тим, що голова – найбільш "дерев’яний" предмет в організмі, адже з неї так легко може "вилітати" важлива і цінна інформація.
Заборона передавати щось через поріг
Походження цього забобону пов’язують з дохристиянськими часами, коли наші предки ховали своїх померлих під порогом оселі. Передавання будь-чого через поріг могло потурбувати дух покійного. З тієї ж причини в Україні існує заборона сидіти на порозі.
Заборона дарувати годинники та ножі
Українці досі досить прискіпливо ставляться до того, який посил несуть одне одному разом із подарунком. Так недоречними вважаються такі подарунки, як будь-які годинники та гострі предмети. Годинник, за нашим повір’ям, прискорює плин часу для того, кому його подарували, а ножі чи ножиці можуть принести сварки. Іноземцям радять не дивуватись, коли в обмін на такий подарунок їм запропонують невелику суму грошей – цей жест дозволяє позбутись негативної аури предмети, адже в такому разі він стає не подарованим, а купленим.
Табу на святкування 40-річчя
Число 40 в українців пов’язане зі смертю. Вважається, що саме на 40 день душа покійного полишає цей світ. Тому і 40-й день народження в Україні не прийнято святкувати. Особливо це табу актуальне для чоловіків.
Заборона їсти з ножа
Такий жест, як вважається, змусить того, хто їсть з ножа, злитись. Ніж в українській культурі має сакральне значення і неправильне його використання буцімто може розгнівати духів. А вони, своєю чергою, зроблять саму людину агресивною. Більш побутове пояснення каже, що таким чином можна порізати язика, що і справді навряд чи підніме настрій.
Заборона розсипати сіль
За часів Київської Русі сіль була вельми дорогим продуктом, який було непросто дістати. Тому разом із хлібом вона стала символом гостинності і достатку. А того, хто розсипе хоч трошки солі, чекало, якщо не покарання, то точно засудження. З тих пір просипана сіль віщує конфлікти та сварки.
Заборона виносити сміття після заходу сонця
Цей популярний забобон має два пояснення. Одне витікає з традиції українців жити тісними об’єднаними спільнотами, де всі про всіх знають. За таких умов про людину, яка виносить сміття під покровом темряви, могли подумати, що вона щось приховує. Друге – більш містичне. Воно твердить, що, поки людина виносить сміття, до оселі можуть проникнути злі духи, що блукають у темряві, і залишитись на всю ніч.
Традиція сідати перед дорогою
З містичної точки зору цей забобон каже, що домашні духи можуть причепитись до людини, намагатись повернути її з дороги, всіляко заважати і зробити подорож невдалою. З практичної – така пауза дозволяє сповільнитись і ще раз подумати, чи люди, які вирушають у путь, нічого не забули. Тож цей забобон несе пряму практичну користь.
Заборона повертатись з півдороги
Українці здавна мають уявлення про свою оселю і все, що поза її межами, як про різні світи. Перетинати поріг означає переходити кордон між цими світами. Якщо вийти у зовнішній світ і не здійснити при цьому свої плани, то можна відвернути від себе удачу. Нейтралізувати дію цього прокляття можна, подивившись на себе у дзеркало, якщо вам все ж довелось повернутись додому.