Тарифи на електроенергію та газ затвердили ще навесні, водночас зараз обговорюють зростання цін на холодну воду.
Тарифи на електрику
Ціну на електроенергію для населення підвищили з 1 червня до 2,64 грн/кВт*год. Обіцяють не змінювати до кінця поточного року. Водночас, уникнути удару підвищення можна уникнути завдяки двозонного та тризонного тарифів. Для цього потрібно встановити спеціальні лічильники.
Так, двотарифні лічильники працюють як "день — ніч", тобто в денний час електрика дорожча, а в нічний — дешевша. Тритарифні дають можливість платити менші суми не в пікові години споживання, проте більші — у пікові.
Тарифи на газ
Тарифи на "блакитне паливо" НАК "Нафтогаз України" затвердив на цілий рік (до 1 травня 2024 року) на рівні 7,96 грн за куб. метр. Послугами компанії користуються 98% споживачів.
Вартість газу інших постачальників така: від 7,7 до 9,99 грн за куб. метр. Найвигіднішу ціну пропонує столична компанія "ЕРУ Людям", а найвищу газопостачальна компанія у Києві "СвітлоГазу".
Тарифи на холодну воду
З 1 липня поточного року у низці великих міст може подорожчати водопостачання та водовідведення. Підвищення тарифу кілька разів відтерміновували, зокрема з 1 січня та з 1 березня. Зараз в Асоціації "Укрводоканалекологія" закликають владу з 1 липня 2023 року підвищити тариф на водопостачання та водовідведення на щонайменше 33%.
При цьому тарифи на водопостачання можуть значно відрізнятися після підвищення залежно від водоканалу: від 10% до 40%.
Очікується, що у столиці тариф підвищиться з 30,38 до 40,46 гривні (разом з ПДВ), в Одесі — з 35,15 до 44,86 гривні за куб. м. з ПДВ, у Вінниці — з 25,62 до 47,75 гривні за куб. м. (разом з ПДВ), у Дніпрі — з 31,36 до 38,79 гривні за куб. м. (разом з ПДВ). Водночас, тарифи у Херсонській, Миколаївській та Харківській областях пропонують не чіпати.
В Асоціації пояснюють, що комунальні підприємства виступають за негайне підвищення тарифів на холодну воду через поглиблення збитковості водопровідної галузі на тлі війни. Лише у 2022 році збитки сягнули 4,5 млрд грн, а цьогоріч — майже 3,5 млрд грн. Єдиним джерелом фінансування діяльності водоканалів є розрахунок за споживання послуги.
Востаннє тариф для водоканалів переглядали ще до війни — наприкінці 2021 року.