Щоб розв’язати проблему обходу санкцій Росією, потрібно налагодити ефективний експортний контроль. Про це заявив заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Вадим Скібіцький.
Крім того, за його словами, потрібно виявити, що саме необхідно російському військово-промисловому комплексу, які компоненти використовує держава-агресор і в чому відчуває дефіцит, повідомляє FREEДОМ.
81% зарубіжних компонентів у російських ракетах вироблено у США. За даними групи Єрмака – Макфола, Росія також використовує мікроелектроніку, зроблену у Швейцарії, Німеччині та Японії. Отримує її в обхід західних санкцій.
Донорами сучасних технологій для російської армії стали Таджикистан, Узбекистан, Киргизстан та інші держави, які не приєдналися до західних санкцій. Лише Казахстан 2022 року експортував до Росії напівпровідників на понад 3,5 млн дол., хоча за рік до того сума становила лише 12 тисяч.
“У деяких країнах РФ створює або спільні підприємства, або відкриває підприємства, що існують один день, тиждень: завозиться продукція, і потім це підприємство зникає. Йдеться, до речі, не тільки про компоненти. Є й інші питання, пов’язані з виготовленням озброєння: сучасні верстати, програмне забезпечення, окремі матеріали і речовини, які необхідні Росії. Все це сьогодні на першочерговому контролі”, — йдеться в повідомленні ГУР МОУ в Telegram.
Експерти вважають, що ускладнити і навіть зруйнувати ланцюжки постачання мікроелектроніки до Росії можуть такі кроки: посилення контролю за компаніями та країнами, які вже допомагали РФ отримувати критично важливу для продовження війни проти України електроніку та заборона постачання їм підсанкційних товарів, а також криміналізація схем антисанкційного шахрайства.
Завдати і економічних, і іміджевих втрат підприємствам, які не припинили співпрацю з країною-агресором, покликаний 11-й пакет санкцій Євросоюзу. У ньому вперше з’явився механізм впливу на компанії з третіх країн.
“У ЄС є достатньо важелів впливу на такі країни, як Киргизстан, Казахстан, Вірменія, Туреччина та інші, які беруть участь в обході санкцій. Тому є підстави вважати, що навіть дипломатичний діалог матиме ефект і, можливо, не доведеться вдаватися до кінцевого абсолютного бану. Але, в будь-якому разі, у ЄС уже є цей інструмент. Ця можливість з’явилася через 11-й пакет”, — коментує аналітикиня Київської школи економіки, членкиня санкційної групи Єрмака – Макфола Анна Власюк.
Згідно з прогнозами аналітиків, не варто сподіватися, що ефект від запроваджених ЄС обмежень буде видно вже завтра, але 11-й пакет санкцій ЄС напевно значно ускладнить логістику і зробить її дорожчою.