Рефлекси — вроджені реакції новонародженої дитини на різноманітні зовнішні подразники. Такі навички є не просто життєво необхідними, за ними лікар може визначити поточний неврологічний стан малюка, а також оцінити його розвиток. Якщо рефлекси асиметричні, виражені слабко, відсутні або, навпаки, не згасають відповідно до віку, це привід запідозрити вроджені чи набуті патології, пологові травми. При цьому раннє виявлення проблеми підвищує шанси на повне одужання дитини.
Якщо ви підозрюєте, що здоров’я малюка під загрозою, не займайтеся самолікуванням! Краще зверніться по допомогу до досвідченого лікаря клініки «Веселка». Спеціаліст приїде додому та уважно огляне малюка, дасть поради батькам, а за необхідності призначить обстеження. Детальніше про послугу патронажу новонародженого можна дізнатися за посиланням https://veselka.clinic/patronazh.
Головні рефлекси новонародженого
Ми розглянемо основні реакції новонароджених, які молоді батьки можуть перевірити й до візиту до лікаря.
- Пошуковий. Якщо злегка доторкнутися до куточка губ малюка, він повинен повернути голову в бік подразника і відкрити рот. Аналогічна реакція спостерігається при мінімальній стимуляції нижньої губи. Згасає до 3–4 місяців.
- Смоктальний. Доторк до губ або порожнини рота викликає смоктальні рухи. Новонароджений може погано реагувати уві сні або в ситому стані — це нормально. Зберігається до 4-го місяця (до 7-го місяця уві сні).
- Хоботковий. Якщо доторкнутися до верхньої губи немовляти, його вуста витягнуться у «хоботок». Згасає до 3-го місяця життя.
- Захисний. З перших годин життя малюк, викладений на животик, автоматично повертає голову набік.
- Крокувальний. Якщо дитину підняти під пахви, при контакті з поверхнею ніжки розпрямляються, а при нахилянні тулуба вперед новонароджений переставляє ступні. В нормі згасає до 1–1,5 місяців.
- Рефлекс Робінзона (хапальний). Відчуваючи дотик до долоні, дитина автоматично стискає пальці. Аналогічна реакція спостерігається на ногах при легкому подразненні подушечки стопи. Зникає до 3–4 місяців.
- Рефлекс Бабкіна (долонє-ротовий). Якщо натиснути на долоню малюка пальцем, він повинен відкрити рота і подати голову вперед. Реакція особливо сильно проявляється, коли дитина голодна. Сходить нанівець до 2–3 місяців.
- Рефлекс Галанта. Якщо провести пальцем по шкірі уздовж хребта, немовля вигинається дугою і розпрямляє ногу з боку подразника. Реакція з’являється з 5–6 дня після народження, зникає до 3–4 місяців.
- Рефлекс Моро. Удар долонями по поверхні, на якій лежить новонароджений, приблизно в 15 см від його голови, змушує дитину підняти і розвести руки. Перевіряти реакцію часто не рекомендується. Сходить нанівець до 3–4 місяців.
- Рефлекс Бауера. Викладений на животик малюк, намагатиметься повзти, а відчувши ніжками опору — відштовхуватися. З’являється на 3–4 день від народження, зникає до 4 місяців.
Також лікар може перевіряти інші, більш специфічні рефлекси для детального аналізу стану немовляти.