800 млн дол. виділив Пентагон на черговий пакет військової допомоги Україні. Згідно з документом, Київ отримає додаткові поставки 105 і 155 мм снарядів.
Крім того, до пакета увійдуть найсучасніші касетні боєприпаси, які є у США — так звані вдосконалені боєприпаси подвійного призначення. Як стверджують американські чиновники, українська сторона запевнила США у відповідальному використанні снарядів і пообіцяла не застосовувати їх у містах, інформує FREEДОМ.
Постачання Україні касетних боєприпасів — одна з найбільш дискусійних тем на Заході. Адже Міжнародна конвенція, ухвалена в 2008 році і підписана більш ніж 100 країнами світу, забороняє їх використання, передачу, виробництво і зберігання. Однак Україна, як і Росія, не підписували документ.
“Росія з самого початку цієї війни застосовує касетні боєприпаси для нападу на Україну. Росія використовує касетні боєприпаси з високим коефіцієнтом снарядів, що не розірвалися, – від 30 до 40%. У цих умовах Україна зробила запит на касетні боєприпаси для захисту своєї суверенної території. Бомби, які ми постачаємо, мають рівень снарядів, що не розірвалися, набагато менший, ніж у тих, які використовує Росія, не вищий за 2,5%”, — заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Сучасні американські снаряди спростять процес розмінування після закінчення війни. Інвестувати в безпеку деокупованих територій готові в США. Там уже виділили понад 95 млн дол. на розмінування і надалі обіцяють пом’якшити наслідки застосування касетних боєприпасів як українською, так і російською армією.
“Ми працюємо з Україною, щоб мінімізувати ризики, пов’язані з цим рішенням. Український уряд надав нам письмові гарантії відповідального використання касетних боєприпасів, зокрема, що вони не використовуватимуть снаряди в міських умовах із цивільним населенням, і що вони фіксуватимуть, де використовують ці снаряди, що спростить подальші роботи з розмінування. Україна також взяла на себе зобов’язання щодо подальшого розмінування, щоб пом’якшити будь-яку потенційну шкоду цивільному населенню”, — пояснила заступниця міністра оборони США з політичних питань Колін Каль.
Широкий радіус дії американських касетних снарядів допоможе Збройним силам України (ЗСУ) заощаджувати боєприпаси і завдавати ударів по скупченню техніки противника.
“Це такий снаряд, він чимось нагадує навіть ракету, яка під час пострілу розлітається на близько 350 маленьких снарядів – різні виробники, різні снаряди. І вони накривають площу близько 700 квадратів, тобто дуже велика територія, десь до футбольного поля. І там взагалі нічого не лишається, не тільки живих, а й техніка розлітається, тобто повністю накривається територія”, — розповів генерал-майор Служби безпеки України (СБУ) і заступник голови держоргану спецпризначення (2014-2015) Віктор Ягун.
Продовжують військову підтримку України і держави Євросоюзу. Прем’єр-міністр Чехії пообіцяв, що країна передасть додаткові ударні вертольоти, боєприпаси, а також допоможе з навчанням пілотів на західних винищувачах.
Як стверджують експерти, країни східної Європи постачають Україні снаряди 155 і 105 калібрів.
“Частина боєприпасів зі Східної Європи, теж з Євросоюзу, це насамперед Болгарія, Чехія — це ті країни, які мали і мають дуже потужний військово-промисловий комплекс (ВПК), вони мають запаси ще старих радянських часів калібрів. Це ті калібри, які потрібні нам для поповнення, щоб можна було використовувати артилерію, яка залишилася нам ще з радянських часів”, — зазначив Ягун.
Євросоюз оголосив про прискорення виробництва боєприпасів і ракет у 27 країнах — членах блоку. Країни європейського об’єднання і Європарламент домовилися про виділення 500 млн євро в рамках Акта на підтримку виробництва боєприпасів. Документ планують підписати й оприлюднити наприкінці липня.
“Швидкість постачання і темпи напевно залежать від виробництва, тому що зараз у країнах ЄС і США виробництво боєприпасів нарощується. Це не все відразу швидко робиться. Тому, скажімо так, обсяги і масштаби цих поставок, вони значною мірою залежать від розмірів серійного виробництва боєприпасів. І наскільки нам відомо з відкритих джерел, силами оборонної промисловості України також налагоджено випуск боєприпасів у різних калібрах, які використовують Збройні сили України”, — наголосив військовий експерт, координатор групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець.
Чехія, Словаччина і Польща є лідерами з постачання військової допомоги Україні серед членів Євросоюзу. Країни вже надали Києву понад 80% важких озброєнь, які були обіцяні з їхнього боку.
Раніше військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак зауважив, що касетні боєприпаси в рази ефективніші за радіусом ураження. На відміну від російських, американські касетні боєприпаси мають несуттєву кількість снарядів, що не розірвалися, — лише 2-4%, порівняно з 40% касетних боєприпасів ЗС РФ.