Камені в жовчному міхурі — це відкладення травної рідини, що складається із затверділих речовин, наприклад холестерину. Якщо вони викликають такі симптоми, як біль, нудота, підвищення температури тощо, то, зазвичай, потрібно розв’язувати проблему хірургічним шляхом — видаляти міхур.
Детальніше про жовчнокам’яну хворобу (ЖКХ) розповідає лікарка-гастроентеролог і терапевтка Євгенія Белінська.
Чому виникають камені в жовчному?
Камені, або конкременти, у жовчному міхурі мають 10-20% населення, ризик їх утворення збільшується з віком, та частіше патологія зустрічається у жінок.
Чинників, чому утворилися камені в жовчному міхурі, дуже багато, тому визначити якийсь один — неможливо.
Важливо знати: Проблеми із жовчним: що їсти, якщо у вас застій жовчі, камені або видалений жовчний міхур
Які нефармакологічні методи допомагають у профілактиці ЖКХ?
- контроль ваги (чим більший індекс маси тіла (ІМТ), тим вищий ризик утворення конкрементів);
- фізична активність (низький рівень інсуліну, тригліцеридів і секреції слизу в жовчному міхурі, прискорюється перистальтика та підвищується рівень холецистокініну, який змушує скорочуватись жовчний міхур);
- регулярне харчування з достатньою кількістю клітковини, жирів. Вживання горіхів має позитивний вплив!
- у деяких дослідженнях довели, що кава має захисний ефект, а от переваги вегетаріанської дієти залишаються суперечливими;
- не забуваємо їсти продукти, багаті на вітамін С — ківі, квашена капуста, солодкий перець, відвар шипшини, чорна смородина, обліпиха тощо.
Чи потрібно всім приймати препарати для профілактики утворення каменів?
Препарати урсодезоксихолевої кислоти (УДКХ) популярні для профілактики утворення камінців, але їх можна приймати тільки тим, хто належить до груп ризику.