Стрільба у темряві або за несприятливої погоди неможлива без тепловізійного прицілу. Цей пристрій перетворює тепловий потік на картинку, дозволяючи стрілку бачити ціль навіть через перешкоди. Прилад стане в нагоді, якщо стріляти доводиться вночі, у тумані, диму або під дощем, а також коли потрібно розгледіти мішень через лісові чагарники або камуфляж. Тому ТП активно використовують мисливці, військові, охоронці, патрульні.
Особливості приладу
Цікава "родзинка" цих пристроїв у тому, що об'єктиви тут виробляються не зі звичайного скла. Оптичні елементи створюють з особливих і рідкісних матеріалів, наприклад, монокристалічного германію, здатного пропускати інфрачервоні промені. Подібні деталі підвищують вартість ТП.
Основу тепловізійного прицілу складають об'єктив, окулярна матриця та блок перетворення сигналу. Також сучасні моделі часто мають мікроболометри, що не охолоджуються. Такі детектори вважаються надійнішими, крім того, вони витрачають менше енергії.
На відміну від ручних тепловізорів, ТП легший, компактніший та практичніший. Оскільки прилад створений для встановлення на зброю, він більш зносостійкий – витримує багаторазові віддачі від пострілів та несприятливі зовнішні впливи. Удароміцність та водостійкість моделі визначається позначенням IP. Найкращий показник, який можна побачити у характеристиках, – IP67.
Принцип роботи
Тепловізійний приціл чимось нагадує відеокамеру, тільки реєструє він тепло, а не світло. Завдяки теплочутливому сенсору прилад вловлює хвилі інфрачервоного діапазону, невидимого неозброєним оком. На екран подається теплова карта, де об'єкти з різними температурами мають контрастні відтінки. Таким чином через об'єктив ТП можна розглянути тварину чи людину навіть в абсолютній темряві.
Як вибрати?
Щоб підібрати відповідний тепловізійний приціл, варто визначитися, які завдання у пріоритеті, та розібратися в головних параметрах.
- Діаметр об'єктива. Від нього залежить дальність стрільби. Чим ширша вхідна лінза, тим більше ІЧ-променів вона може зловити. Серед мисливців вважається оптимальним розмір у діапазоні 25-50 мм. Оскільки лінза виготовляється з вартісного германію, моделі з великими об'єктивами коштують досить дорого. До того ж вони значно важчі.
- Збільшення. У характеристиках цей параметр позначається літерою "х" і числом, що вказує, у скільки разів прилад збільшує зображення. Для стрільби по порівняно великим об'єктам, наприклад, по крупній дичині, оптичного збільшення від 1х до 4х достатньо. Більшість сучасних моделей мають додатково цифрове масштабування.
- Частота оновлюваних кадрів. Зображення в окулярі оновлюється циклічно – картинка за картинкою. Відповідно, що вище частота, то менша затримка між зображеннями. Цей показник особливо важливий при стрільбі по рухомому об'єкту. Найпоширеніші варіанти – 50 та 25 Гц. Варто відзначити, що частота стає меншою з підвищенням роздільної здатності матриці.
Роздільна здатність матриці
Це один із головних параметрів сенсора, що визначає, для яких завдань підходить прилад. Адже що вище цей показник, то точніший приціл. Найбільш поширені стандарти роздільної здатності – 384×288 та 640×480. Першого цілком достатньо для ходової стрільби на середній дистанції. 640-й підходить для далеких дистанцій та поганих погодних умов. Це оптимальний варіант для гірського полювання чи снайперської засідки.