Тромбоз, також відомий як венозна тромбоемболія, є утворенням усередині глибоких вен тромбів , які перешкоджають правильному кровотоку. Це підступне захворювання призводить до розвитку інфарктів та інсультів. Хто схильний до ризику тромбозу і як його запобігти?
— Тромбоз — одне з найпоширеніших та найнебезпечніших захворювань системи кровообігу. Він може призвести до тромбоемболії легеневої артерії, інфаркту чи інсульту. Він розвивається, коли кров утворює згустки усередині кровоносних судин, — розповідає доктор медичних наук Петро Лігоцький.
Чинники ризику розвитку тромбозу
- Ожиріння;
- травми, у тому числі переломи тазу, стегнової кістки та інших довгих кісток нижніх кінцівок;
- тривала іммобілізація нижніх кінцівок, наприклад, через парез, гіпс або загальну анестезію;
- гематологічні захворювання;
- злоякісні новоутворення, особливо рак підшлункової залози, легень, яєчників та нирок, пухлини головного мозку.
Ризик розвитку тромбозу також підвищується при серцевій та дихальній недостатності, варикозному розширенні вен нижніх кінцівок.
— Через пандемію COVID-19, окрім таких факторів ризку, як рак та ожиріння, з’явився новий протромботичний фактор, так званий лонг-ковід. Він означає багатогранні зміни в організмі людини, які можуть призвести до різних видів порушень зсідання крові, — продовжує лікар, передає Radio ZET.
Раннє виявлення тромбозу має вирішальне значення. Варто звернути увагу на такі симптоми, як набряклість ніг, біль у ногах при ходьбі, відчуття жару в ногах та затвердіння вен, а також почервоніння та синці. У таких випадках ультразвукове дослідження вен методом Доплера має бути виконане якнайшвидше.
Основним та дешевим методом лікування захворювань венозної та лімфатичної систем є так звана механічна профілактика, або компресійна терапія. Вона передбачає носіння спеціальної компресійної білизни: колготок, панчох або гольфів, які нормалізують кровотік і захищають від ускладнень, спричинених тромбозом.
У разі тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок компресійні препарати можуть покращити реканалізацію тромбу та зменшити зростання тромбу, а також біль та набряк кінцівок.
В обох випадках використання компресійної білизни не припиняється після короткого використання. Тривалий період застосування знижує ризик розвитку пізнього ускладнення тромбозу, яким є посттромботичний синдром.