U-News » press release » Ліцензійні угоди в галузі IT: особливості та практичні поради
Всі новини

Ліцензійні угоди в галузі IT: особливості та практичні поради

В умовах стрімкого розвитку IT-сфери, цифрових технологій і появи великої кількості IT-спеціалістів та IT-компаній значущу роль у регулюванні використання програмного забезпечення стали відігравати ліцензійні договори. В цій статті ми розглянемо питання про доцільність укладання ліцензійних договорів, а також практичні нюанси, які варто брати до уваги при розробці та укладанні таких договорів.  

Перш за все варто уяснити, що таке ліцензійний договір та, які види ліцензійних договорів бувають. Згідно зі статтею 1109 Цивільного кодексу України, ліцензійний договір укладається між розробником, власником майнових прав на програмне забезпечення (ліцензіаром) та особою, що отримує дозвіл на використання програмного забезпечення (ліцензіат). Згідно чинного законодавства існує три основні види ліцензійних договорів: 

1) Невиключна (проста) ліцензія передбачає, що ліцензіар надає ліцензіату право використовувати об’єкт ліцензії в установлених договорами рамках, але залишає за собою право використовувати його на тій самій території, надавати ліцензії на таких самих умовах необмеженому колу осіб. 

2) Виключна ліцензія – таку ліцензію отримує лише один конкретний ліцензіат, а ліцензіар програмного забезпечення втрачає можливість його використання у сфері та обсязі, що окреслені даною ліцензією, та не може передавати ліцензію для використання іншими особами.

3) Одинична ліцензія передбачає можливість використовувати програмне забезпечення як ліцензіаром, так і ліцензіатом, однак, ліцензіар не може передавати право використання програмного забезпечення третій стороні (іншим ліцензіатам). 

Переходячи до питання чи варто укладати ліцензійний договір – відповідь однозначно буде – «Так», оскільки, укладення такого договору є однаково вигідним для обох сторін. 

  • Переваги для ліцензіара

По-перше, IT-компанія (ліцензіар) шляхом укладення ліцензійної угоди отримує право на одержання законної винагороди за свій продукт про це детально можете переглянути за посиланням https://legalaid.ua/ua/practice/praktyka-it-prava/

По-друге, розробник програмного забезпечення отримує додатковий важель впливу на осіб, які використовують його програмне забезпечення, і, у випадку порушення його законних прав недобросовісним ліцензіатом, матиме можливість додатково посилатися на порушення умов договору і вимагати відновлення порушених прав і відшкодування шкоди.

  • Переваги для ліцензіата

Головною перевагою є те, що ліцензіат шляхом підписання ліцензійної угоди узаконює своє право на використання програмного забезпечення і позбавляється ризику бути звинуваченим у порушенні авторських прав ліцензіара. 

Більше того, у випадку підписання угоди про виключну ліцензію, ліцензіат оформлює виключне, «ексклюзивне», право на використання конкретного програмного забезпечення і матиме повне право звернутися з претензією до ліцензіара, якщо той, надасть ліцензію на його використання іншим особам. У разі ж якщо цивільно правові відносини належним чином не будуть оформлені, ліцензіат такого права не матиме. 

На що варто звернути особливу увагу!

1. Порядок використання IT-продукту. Оскільки програмне забезпечення може використовуватися як для власних потреб ліцензіата, так і для його дистриб’юції, то в договорі обов’язково потрібно вказати подальший спосіб використання продукції ліцензіатом. 

2. Строк. Важливо знати, що у разі, якщо строк дії ліцензійної не буде конкретно встановлений, то така угода буде чинною, допоки не сплине виключне майнове право на дане програмне забезпечення, але цей термін не може перевищувати 5 років. А у разі відсутності повідомлення жодної зі сторін про припинення чи продовження дії угоди за пів року до закінчення цього п’ятирічного терміну, ліцензійна угода вважається такою, що діє безстроково.

3. Територія дії ліцензійної угоди. Необхідно встановити територіальне поширення дії  програмного забезпечення, у разі, якщо даний пункт не уточнено, за замовчуванням дія програмного забезпечення поширюється лише на територію України.

4. Розмір та порядок сплати ліцензійної винагороди. Важливо в угоді встановити як саме ліцензіат сплачуватиме винагороду ліцензіару. Чи це буде разовий платіж, чи сума сплачуватиметься з певною періодичністю, пеню за прострочення виплати винагороди, а також валюту у якій така винагорода сплачуватиметься. 

5. Інші умови ліцензійної угоди. В договорі додатково можуть зазначатися положення, які будуть застосовуватися у випадку настання форс-мажорних обставин, додаткові гарантії, порядок відшкодування збитків спричинених неналежним виконаннням сторонами своїх обов’язків та інші умови, які сторони вважають за потрібне включити до договору.

Укладаючи договір ліцензії ми наполегливо рекомендуємо Вам звертатися до фахового юриста, для того, щоб не залишити поза увагою дрібних нюансів та не наразитися на неприємності в подальшому. Скрупульозність в укладанні договору ліцензії ніколи не буде зайвою, оскільки, потрібно пам’ятати, що умови ліцензійного договору, які суперечать положенням цивільного законодавства, є нікчемними.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Курйоз у відпустці: туристка втратила нижню білизну під час подорожі
21 121
Соцмережі вибухнули мемами після відповіді Зеленського на запрошення Фіцо
18 237
У Румунії жінка підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
17 269
Ці прості способи допоможуть позбутися конденсату на вікнах за 5 хвилин
15 891
Не міг відірватись: відео з поглядом Цукерберга в декольте стало вірусним
15 034
Рейтинг розміру грудей: стало відомо, на якому місці українські жінки
13 497
Жінка показала себе після перукарні: люди пишуть, що краще б вона не виходила з дому
13 421
Риба з "людськими зубами" приголомшила сім'ю, яка збиралася її з'їсти
11 890
Симптоми утворення тромбів і продукти, що захищають від них
11 620
Названо оптимальний пробіг при купівлі вживаного авто
11 159
У РПЦ заявили, що винуватцями війн є "онаністи" і тепер бог карає Росію ракетами HIMARS
10 061
Думала, що весілля фейкове: як жінка випадково вийшла заміж
9 797
Без бюстгальтера: донька Майкла Джексона у прозорій мінісукні засвітила оголені груди на вечірці
9 617
Найкращі за свою ціну: десять найбільш привабливих уживаних гібридів у 2025 році
0
Розгадайте загадку за 7 секунд: який будинок відрізняється
0
Їхня відповідь Трампу: в РФ пропонують перейменувати Чорне море
0
Як продовжити життя кімнатним рослинам за допомогою льоду
0
Автомобілі якого типу краще не купувати новими: щоб не прогадати з витратами
0
Путін та Сі Цзіньпін провели переговори
0
Шкіра чоловіка перетворилася на срібло: лікарі не можуть зрозуміти чому це сталося
0
Жінка купила будинок 1950-х років й знайшла там прихований сюрприз
0
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найскладнішу долю
0
Як за допомогою одного інгредієнту зробити розсаду перців більш міцною та витривалою
0
"Коханка" Потапа публічно стала на його бік: що відомо
0
Klavdia Petrivna пожартувала про свою схожість із Меланією Трамп на інавгурації
0
Секрет білих шкарпеток: п'ять способів відіпрати бруд і повернути сяйво
0
Розкрито 8 сигналів тіла, які вказують на сексуальний інтерес

Психолог з коледжу Клермонта Маккенна Рональд Е. Ріджіо ...

Як часто жінкам треба міняти спідню білизну: це варто знати кожній представниці прекрасної статі

Трусики – це вкрай необхідна частина гардеробу кожної ...

Гриль як стиль життя: як обрати правильний гриль для вашого дому

Гриль давно став не лише способом приготування їжі, а й ...