U-News » press release » Ліцензійні угоди в галузі IT: особливості та практичні поради
Всі новини

Ліцензійні угоди в галузі IT: особливості та практичні поради

В умовах стрімкого розвитку IT-сфери, цифрових технологій і появи великої кількості IT-спеціалістів та IT-компаній значущу роль у регулюванні використання програмного забезпечення стали відігравати ліцензійні договори. В цій статті ми розглянемо питання про доцільність укладання ліцензійних договорів, а також практичні нюанси, які варто брати до уваги при розробці та укладанні таких договорів.  

Перш за все варто уяснити, що таке ліцензійний договір та, які види ліцензійних договорів бувають. Згідно зі статтею 1109 Цивільного кодексу України, ліцензійний договір укладається між розробником, власником майнових прав на програмне забезпечення (ліцензіаром) та особою, що отримує дозвіл на використання програмного забезпечення (ліцензіат). Згідно чинного законодавства існує три основні види ліцензійних договорів: 

1) Невиключна (проста) ліцензія передбачає, що ліцензіар надає ліцензіату право використовувати об’єкт ліцензії в установлених договорами рамках, але залишає за собою право використовувати його на тій самій території, надавати ліцензії на таких самих умовах необмеженому колу осіб. 

2) Виключна ліцензія – таку ліцензію отримує лише один конкретний ліцензіат, а ліцензіар програмного забезпечення втрачає можливість його використання у сфері та обсязі, що окреслені даною ліцензією, та не може передавати ліцензію для використання іншими особами.

3) Одинична ліцензія передбачає можливість використовувати програмне забезпечення як ліцензіаром, так і ліцензіатом, однак, ліцензіар не може передавати право використання програмного забезпечення третій стороні (іншим ліцензіатам). 

Переходячи до питання чи варто укладати ліцензійний договір – відповідь однозначно буде – «Так», оскільки, укладення такого договору є однаково вигідним для обох сторін. 

  • Переваги для ліцензіара

По-перше, IT-компанія (ліцензіар) шляхом укладення ліцензійної угоди отримує право на одержання законної винагороди за свій продукт про це детально можете переглянути за посиланням https://legalaid.ua/ua/practice/praktyka-it-prava/

По-друге, розробник програмного забезпечення отримує додатковий важель впливу на осіб, які використовують його програмне забезпечення, і, у випадку порушення його законних прав недобросовісним ліцензіатом, матиме можливість додатково посилатися на порушення умов договору і вимагати відновлення порушених прав і відшкодування шкоди.

  • Переваги для ліцензіата

Головною перевагою є те, що ліцензіат шляхом підписання ліцензійної угоди узаконює своє право на використання програмного забезпечення і позбавляється ризику бути звинуваченим у порушенні авторських прав ліцензіара. 

Більше того, у випадку підписання угоди про виключну ліцензію, ліцензіат оформлює виключне, «ексклюзивне», право на використання конкретного програмного забезпечення і матиме повне право звернутися з претензією до ліцензіара, якщо той, надасть ліцензію на його використання іншим особам. У разі ж якщо цивільно правові відносини належним чином не будуть оформлені, ліцензіат такого права не матиме. 

На що варто звернути особливу увагу!

1. Порядок використання IT-продукту. Оскільки програмне забезпечення може використовуватися як для власних потреб ліцензіата, так і для його дистриб’юції, то в договорі обов’язково потрібно вказати подальший спосіб використання продукції ліцензіатом. 

2. Строк. Важливо знати, що у разі, якщо строк дії ліцензійної не буде конкретно встановлений, то така угода буде чинною, допоки не сплине виключне майнове право на дане програмне забезпечення, але цей термін не може перевищувати 5 років. А у разі відсутності повідомлення жодної зі сторін про припинення чи продовження дії угоди за пів року до закінчення цього п’ятирічного терміну, ліцензійна угода вважається такою, що діє безстроково.

3. Територія дії ліцензійної угоди. Необхідно встановити територіальне поширення дії  програмного забезпечення, у разі, якщо даний пункт не уточнено, за замовчуванням дія програмного забезпечення поширюється лише на територію України.

4. Розмір та порядок сплати ліцензійної винагороди. Важливо в угоді встановити як саме ліцензіат сплачуватиме винагороду ліцензіару. Чи це буде разовий платіж, чи сума сплачуватиметься з певною періодичністю, пеню за прострочення виплати винагороди, а також валюту у якій така винагорода сплачуватиметься. 

5. Інші умови ліцензійної угоди. В договорі додатково можуть зазначатися положення, які будуть застосовуватися у випадку настання форс-мажорних обставин, додаткові гарантії, порядок відшкодування збитків спричинених неналежним виконаннням сторонами своїх обов’язків та інші умови, які сторони вважають за потрібне включити до договору.

Укладаючи договір ліцензії ми наполегливо рекомендуємо Вам звертатися до фахового юриста, для того, щоб не залишити поза увагою дрібних нюансів та не наразитися на неприємності в подальшому. Скрупульозність в укладанні договору ліцензії ніколи не буде зайвою, оскільки, потрібно пам’ятати, що умови ліцензійного договору, які суперечать положенням цивільного законодавства, є нікчемними.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
30 572
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
22 389
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
21 300
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
20 633
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
16 305
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
12 349
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
12 188
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
11 132
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
11 030
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 893
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 885
Що стало з Оксаною Пекун - співачкою, яка заявляла, що "не цікава пресі"
8 453
5 ознак захворювання печінки, які можна виявити на обличчі
7 990
Дрони-камікадзе бійців 24 ОМБр знищили купу техніки окупантів у Часовому Ярі
0
10 ознак, які вкажуть на токсичність вашої подруги
0
Чоловічий чи жіночий? Куди батькові вести дочку, якщо вона хоче в туалет
0
Названі професії, які можуть призводити до безпліддя
0
"Закриті не просто так": жінка під час ремонту знайшла у стіні секретні двері
0
"Стала дуже обережною": Бекхем пояснила свою екстремальну дієту та зізналася, чому не готує
0
Анджеліна Джолі та Бред Пітт знов судяться: що вони не поділили цього разу
0
Гороскоп на завтра 25 листопада: Рибам - несамовита удача, Терезам - вражаюча можливість
0
Періс Хілтон показала, який вигляд вони з Брітні Спірс мали 18 років тому
0
Як можна перереєструвати автомобіль онлайн та чому можуть відмовити в послузі
0
Можна не платити: водіям вказали на незаконність "популярного" штрафу
0
EL Кравчук ошелешив тим, як звучить його справжнє прізвище, а також розповів, як його насправді звати
0
Молоді, безтурботні й закохані: Марічка Падалко показала, як вони з Лідією Таран виглядали 20 років тому
0
Три ознаки "хронічного" чоловіка-зрадника. Розпізнати простіше, ніж ви думаєте

"Хронічного" чоловіка-зрадника, як виявилося, розпізнати ...

Олія зі сковороди бризкає на всі боки під час смаження: як цього позбутися

Приготування їжі на сковороді є улюбленим способом, ...

Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут

Важливим етапом святкування Нового року завжди було ...