Свобода пересування є конституційним правом кожної людини, котра законно перебуває на території України(ст. 33 Конституції України), саме тому законодавство чітку регламентує підставки для зупинки поліцейськими водіїв та перевірки їхніх документів, зокрема, й для поверхневого огляду.
Бувають, правда, і "цікаві та неординарні" ситуації.
Про один з таких "креативних" підходів правоохоронців для зупинки автівки розповів адвокат Роман Сімутін.
Він згадав про унікальний випадок, кол — йому подзвонив клієнт та розповів, що поліцейські, які зупинили автівку, вимагають надати документи для… перевірки по базі безвісти зниклих.
"Це, мабуть, якась комедія чи розіграш. Адже це не авто в розшуку спинили для перевірки по базі номерів чи моделей. По суті, зупинили водія аби запитати чи він, не дай Боже, не загубився? Та й заодно перевірити його документи. А там уже як пощастить.
Може, на рівному місці розведуть на протокол про відмову від огляду на стан сп’яніння, і, якщо водій його таки необачно підпише, то буде їм +1 протокол для статистики, а водію — надуманий штраф і реальна халепа", — пише адвокат.
Він порадив водіям завжди бути "пильними та тверезими, як за кермом, так і думками", а також знати 11 законних підстав для зупинки автомобіля та 6 законних підстав перевірки документів — ці питання регламентують статті 32 та 35 закону "Про Національну поліцію".
До речі, під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки (ч. 2 ст. 35 Закону України "Про національну поліцію").
Крім того, у разі звернення водія до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити у разі вимоги службове посвідчення, з можливістю ознайомлення інформації, що в ньому міститься (ч. 3 ст. 18 Закону України "Про національну поліцію").