Обов’язково включіть в свій раціон харчування восени і взимку квашену капусту. Вона забезпечує організм багатьма вітамінами і мікроелементами, захищає серце і допомагає при схудненні, а завдяки своїм корисним бактеріям діє як натуральні пробіотичні ліки.
Давньогрецький лікар Гіппократ призначав квашену капусту як засіб, який тонізує людину і допомагає їй швидше відновлюватися після поранень і хвороб. Не дивно – квашена капуста є дуже ефективним засобом зміцнити імунітет. Бактерії, що містяться в квашеній капусті, і цукри, які вони зброджують, живлять кишкову флору, сприяють зростанню здорових кишкових бактерій, які в свою чергу нейтралізують шкідливі бактерії. Таким чином посилюється захист організму від застуди та інших інфекцій.
Забезпечує антиоксидантами. Квашена капуста містить багато вітаміну С, а також вітамін Е і мікроелемент селен – цей «коктейль» посилює здатність організму опиратися інфекціям, а також вільним радикалам, які ушкоджують клітини, викликає запалення і розвиток раку.
Покращує психічне здоров’я. У процесі ферментації капусти виробляється ацетилхолін, який надає заспокійливу дію на вегетативну нервову систему. Деякі неврологи навіть рекомендують тримісячне лікування квашеною капустою для пацієнтів з депресією.
Захищає серце. Молочнокислі бактерії, що утворюються при приготуванні квашеної капусти, знижують концентрацію «поганого» холестерин ЛПНЩ. З двома порціями квашеної капусти в тиждень ви природним чином запобігти хворобі серця.
Оздоровлює шкіру. Квашена капуста – найбагатше джерело вітаміну К, завдяки якому поліпшуються процеси кровотворення і регенерації шкіри. Регулярне вживання квашеної капусти робить шкіру більш гарною.
До речі! Дефіцит вітаміну К часто мають люди із захворюваннями жовчного міхура і дисфункцією печінки. Їм квашена капуста може допомогти заповнити цей мікроелемент.
Сприяє схудненню. Квашена капуста низькокалорійна, при цьому вона насичена харчовими волокнами, які стабілізують рівень цукру в крові і захищають від спалахів сильного апетиту.