Срібло – один з найпоширеніших в світі коштовних металів, що оточує нас практично всюди. Посуд, ювелірні вироби, ритуальне та декоративне оздоблення, деталі комп'ютерної та радіотехніки – все це лише невеликий перелік того, де використовується м'який та піддатливий метал. Технічне срібло часто можна знайти в мікросхемах, транзисторах, роз’ємах та дротах радянської радіотехніки та старих електроприладах. Чимало срібла міститься в техніці, яка роками зберігається в наших коморах, гаражах, складських приміщеннях.
Із технічного срібла, виплавленого зі старих електричних схем та ретельно очищеного, можна виготовити ювелірні прикраси відмінної якості – від тонких каблучок та сережок до масивних кольє та браслетів. Або ж можна зробити нові деталі, які будуть працювати у сучасних приладах. Технічне срібло можна досить вигідно здати в скупку і заробити на цьому.
Як використовують технічне срібло
Технічне срібло часто використовується в конденсаторах, різноманітних контактах, електронних схемах, акумуляторах. Цей метал не такий дорогий, як золото, і є досить поширеним для масового використання в промисловості.
Майже вся сучасна техніка так чи інакше містить технічне срібло. 1-1,5 г цього металу можна знайти у будь-якому домашньому або офісному комп'ютері, а у смартфоні є близько 0,3 грами технічного срібла.
Технічне срібло дещо відрізняється від ювелірного, оскільки при його виробництві можуть додаватися сплави міді, золота та інших металів. Але в деяких випадках слово «технічне» означає лише те, що срібло використовується в технічних цілях, а жодних домішок воно немає.
Без домішок це метал високої проби – 999, який має особливі фізичні характеристики:
- теплопровідність;
- електропровідність;
- світловідбиття.
Немагнітне технічне срібло має пробу 875. Такий метал можна здати за вищою ціною, оскільки він більш придатний для подальшої переробки та має кращі властивості.
Технічне срібло забезпечує захист провідників від поверхневого окислення та корозії. Це значно покращує їхні експлуатаційні параметри, збільшує зносостійкість та запобігає поступовому погіршенню провідності на радіочастотах.
Де знайти технічне срібло
Технічне срібло може міститися в медичному, електричному, радіотехнічному обладнанні, устаткуванні хімічної, харчової промисловості та машинобудівної галузі. Часто такий метал з домішками та без можна знайти у старій телефонній апаратурі, фотокамерах, радіоприймачах та програвачах, АТС, вимірювальних приладах.
Якщо у вас є зламані електроприлади, особливо радянські, не поспішайте викидати їх. Цілком можливо, в них ви знайдете технічне срібло, якому можна дати друге життя. Завжди можна здати технічне срібло, отримати за це кошти та дати цьому металу шанс стати частиною нових електроприладів, які будуть корисними іншим людям.
Технічне срібло може знаходитися в припої, діодах, контактних реле, резисторах, запобіжниках, рухомих силових контактах, дротах та їхній обмотці.
Рівень міцності технічного срібла залежить від складу домішок та їхнього співвідношення. При виготовленні контактних пар, перемикачів, кнопок застосовується срібло, чистота якого не перевищує 65%. Якщо взяти загальноприйняті системи розрахунку проб, виявиться що таке срібло 600 або 650-тої проби. До такого низькопробного металу вводяться лігатури для змінення магнітних параметрів. Срібло, знайдене в припоях, найчастіше має проби від 400 до 700.
Маєте на своєму підприємстві склад зі старими приладами, які не знаєте, куди подіти? Набагато краще розібрати та здати їхні складові частини, ніж просто утилізувати. Окрім технічного срібла, старі комп'ютери, принтери, факси, вимірювачі та різноманітні апарати, що вийшли з ладу чи застаріли, можуть містити різний коштовний брухт.
Вдома провести обробку та очищення срібла з деталей дуже складно. Для цього потрібні токсичні реактиви, які небезпечно використовувати в домашніх умовах. Досвідчені фахівці можуть придбати у вас лом з частинами технічного срібла і в промислових масштабах переробити його. Таким чином, ви швидко та безпечно отримаєте кошти, а метал буде повторно оброблений і принесе користь.