У Києві впав попит на будинки старого фонду житла – хрущовки, панельні та інші будинки радянського періоду.
На думку експертів, є три причини, які призвели до зниження інтересу до житла радянського часу. Насамперед це пов'язується з насиченням вторинного ринку нерухомості сучасним комфортнішим житлом.
Як зазначив директор City Development Solutions Роман Герасимчук, останніми роками на ринок вийшло достатньо нових житлових комплексів, щоби попит на старе житло значно знизився. За його словами, ситуація у сегменті старого житла виявилася ще під час пандемії. Вже тоді відчутно, що пропозиція у нових будинках виграє за всіма параметрами.
Ще більшою конкуренцією для старого фонду стали нові ЖК у Київській області, набагато привабливіші за цінами для покупців, ніж хрущовки, наголосив Герасимчук.
По-друге, покупці віддають перевагу новому житлу і через популярну іпотечну програму "єОселя", яка ставить жорсткі умови за віком житлового фонду - це має бути лише квартира у багатоповерхівці, якій не більше 10 років.
По-третє, як показав досвід війни, старі квартири більш вразливі під час обстрілів.
"При попаданні в новобудову, зведену за монолітно-каркасною технологією, руйнація є, але будинок стоїть і може далі повноцінно функціонувати в більшості випадків. Старі панельні або цегляні будинки страждають набагато більше. Це також впливає на вибір покупця", - вважає ріелтор .
Герасимчук прогнозує, що старе житло через падіння попиту не має факторів зростання цін у 2024 році.
“Очікуємо, що старий житловий фонд залишиться у стані стагнації і ціни не рухатимуться щонайменше у першій половині 2024-го. Щодо сучаснішої вторинної нерухомості вона зростатиме в ціні з певною кореляцією із загальним економічним зростанням. Найбільшою популярністю користуються будинки комфорт-класу в районах із розвиненою інфраструктурою, введені в експлуатацію та з сучасним ремонтом. Таких квартир не дуже багато, попит високий, тому вони можуть дорожчати цього року на 7-10%» , – пояснив Герасимчук.