Щороку третій понеділок січня вважається найдепресивнішим днем року. У 2004 році британський психолог Кліфф Арнолл у 2004 році математично розрахував найсумніший день у році.
У своїй формулі він врахував усі фактори, які можуть вплинути на настрій: короткий світловий день, низьку температуру погоди, відсутність фінансів після свят та небажання працювати.
Вийшло, що третій-четвертий понеділок січня є депресивним днем, який психолог назвав «блакитним» (Blue Monday).
Арналл пояснює феномен «блакитного понеділка» тим, що після низки зимових свят настає час повернутися у звичний робочий ритм, що у багатьох викликає депресію. Причин тому кілька. По-перше, вони розуміють, що не зможуть виконати цілі, поставлені собі у новорічну ніч. По-друге, пригнічує фінансове становище, що значно похитнулося після тривалого святкування та купівлі подарунків. І, нарешті, для цього періоду характерні короткі світлові дні.
У різні роки «блакитний понеділок» випадав на різні дні. У цьому він святкується 15 січня. Однак це зовсім не означає, що саме цей день, а не будь-який інший, стане найсумнішим.
На думку фахівців, методи, які використовував Арнолл для розрахунку формули «блакитного понеділка», не мають наукового підґрунтя і дуже ненадійні. А його теорія значно зменшує проблеми депресії, яка є серйозним захворюванням, а не недугою одного дня. Але тим, хто надто вразливий, психологи радять дотримуватись кількох простих правил, які допоможуть їм безболісно пережити «блакитний понеділок».
Складіть план. Це допоможе контролювати всі справи та не допустити перевтоми.
Не беріться за складні завдання. Обмежтеся звичними справами, які не займуть багато часу.
Побалуйте себе шоколадом. Він містить гормон щастя серотонін, який дарує позитивні емоції та допомагає уникнути депресії.
Прогуляйтеся. Ендорфіни, що виділяються під час руху, покращать самопочуття.
Пийте воду. Підтримуйте потрібний баланс гідратації.
Не пропускайте їжу. Це допоможе не допустити занепаду сил та появу головного болю.
Вчасно лягайте спати. Для повноцінного відпочинку постарайтеся лягти в ліжко не пізніше 22 годин. Здоровий сон допоможе відновити сили.