В Україні у трьох районах Києва продають квартири площею до 20 квадратів за ціною $8 тисяч. При цьому квартири знаходяться у приватних будинках, які за документами є індивідуальними будинками. Без централізованого водопостачання та водовідведення.
Юрист, експерт з питань нерухомості Іван Кудояр розповідає OBOZ.UA: такі будинки завжди будуть проблемними. "Ви розумієте, коли будується такий будинок, то і земля, і всі комунікації, і місця загального користування – все належить приватній особі", – каже юрист.
Також, на відміну від випадку з багатоквартирним будинком, з індивідуальними будинками доведеться платити податок на землю. "Коли багатоквартирний будинок будується, земля береться в оренду, будинок здається в експлуатацію і земля повертається місту. Тобто податок на землю не платиться. В цій ситуації податок на землю платити треба буде завжди. Це може бути 5-10 тис. грн на рік залежно від оцінки. Це невелика сума, але її треба платити", – додає юрист.
Також є проблема з оформленням права власності на такі квартири, додає Кудояр. Нерідко буває так, що інженер БТІ (бюро технічної інвентаризації) розроблює технічні паспорти на будинок і "квартири", потім з цими документами знаходять реєстратора, який погоджується заплющити очі на велику кількість проблем і реєструє право власності на квартиру.
Архітектор Олег Гречух у коментарі OBOZ.UA додає: інфраструктура в приватному секторі розрахована на певну кількість мешканців. Якщо щільність району зростає, миттєво виникають проблеми з комунальними послугами, передусім з електроенергією. Якщо на приватний будинок виділили потужність, розраховану на одну родину, а насправді там живе 30 родин, можуть виникнути проблеми з енергопостачанням.
"Територія, яка хаотично забудовується, надовго втрачає свою привабливість. Те, що руйнується такою забудовою, потім дуже важко відновити", – додає архітектор.