Верстати з числовим програмним управлінням (ЧПУ) використовуються різними металообробними підприємствами багато років. Апарати мають комп'ютеризоване обладнання, що дозволяє автоматизувати процес, підвищити якість продукції та прискорити виготовлення. При цьому потрібно розуміти, що з кожним роком з'являються більш прогресивні установки, які дозволяють виконувати широкий спектр завдань. Ознайомитись з сучасними моделями верстатів ЧПУ можна на цій сторінці – https://abplanalp.ua/stanki-chpu/.
Особливості верстатів з ЧПУ
Комп'ютерні технології, впроваджені в металообробні верстати, працюють на спеціальному програмному забезпечення - G-code. За допомогою цієї мови програмування оператор повністю прописує всі операції: вибір інструменту, швидкість обертання шпинделя, кількість проходів, включення охолодження тощо. Це дозволяє повністю автоматизувати процес: від заготівлі до вилучення готової деталі.
Верстати з ЧПУ мають низку характерних рис:
- Швидка автоматична зміна інструменту без фізичної участі оператора. Це суттєво заощаджує час і не потребує людського втручання.
- Установки можуть оперативно перемикатися між різними операціями та деталями без перебудови. За рахунок цього на одному верстаті можна виготовляти різну продукцію.
- Апарати з ЧПУ мають можливість створювати деталі із дуже складними геометричними формами. При цьому гарантують високу точність виконання.
- Управління установкою практично не потребує людської участі. Завдання оператора – встановити заготівлю та активізувати заздалегідь прописану програму. Решта виконати програмне забезпечення.
- Устаткування може бути синхронізоване з іншими системами та верстатами, що дозволяє облаштувати багатофункціональну виробничу стрічку з високим ступенем автоматизації.
Це ключові особливості, що характеризують сучасні верстати з числовим програмним забезпеченням.
Класифікація верстатів з ЧПУ
На ринку просто величезний асортимент моделей верстатів, що мають програмне забезпечення. Вони можуть виконувати широкий спектр завдань, через що є досить велика класифікація установок:
- на кшталт: токарні, фрезерні, плазмові, лазерні, розточувальні;
- кількість осей – може мати від 2 до 5 осей;
- за розміром: мало-, середньо- та великогабаритні моделі;
- тип керування: програмне чи апаратне;
- привід: електричний, пневматичний або гідравлічний;
- встановлений інструмент: різці, свердла чи фрези;
- матеріал обробки: дерево, пластмаса чи метали;
- подання інструменту: горизонтальне, вертикальне або універсальне.
Така велика варіація за конструктивними особливостями та можливостями дозволяє підібрати оптимальний варіант для виконання конкретних завдань. Головне в процесі вибору не заощаджувати, оскільки від вартості залежить надійність та функціональність. Разом із верстатом потрібно закупити інструменти та базові розхідники.
Сфера використання
Широка варіація та універсальність обладнання дозволяє впровадити верстати з ЧПУ практично у всіх виробничих галузях. Найчастіше програмні верстати застосовують у таких сферах:
- металообробка – виготовлення високоточних деталей, гвинтів, елементів насосів, компресорів, зубчастих машин і т.д.
- аерокосмічна галузь – виробництво високоточних деталей зі складними формами та високою міцністю.
- електроніка – випуск корпусів приладів, мережевих шаф, друкованих плат, антен, радіаторів охолодження, інтегральних схем та багато іншого.
- медицина – високотехнологічне обладнання дуже актуальне у протезуванні, виготовленні пластин, гвинтів імплантатів, затискачів та спеціального інструменту.
Окрім цього верстати з ЧПУ використовуються в автобудуванні, обробці деревини, виробництві меблів, виготовленні рекламних конструкцій та багато іншого.